لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

ارائه استراتژی انتقال قدرت از اسد توسط کلینتون


Nhân viên cứu hộ giúp một phụ nữ bị thương trong vụ tòa nhà sụp đổ.
Nhân viên cứu hộ giúp một phụ nữ bị thương trong vụ tòa nhà sụp đổ.
خبرگزاری فرانسه - استانبول:

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز، چهارشنبه، به گفته یک مقام ارشد وزارت امورخارجه، برای انتقال کامل قدرت از رژیم بشارالاسد رئیس جمهوری سوریه، استراتژی جدیدی را ارائه داد.

این مقام که خبرنگاران را از جریان ملاقات خانم کلینتون در استانبول ترکیه با مقامات ۱۶ کشور منطقه و قدرت های اروپائی با خبر می ساخت گفت «ما نمی توانیم ایمان خود را به مردم سوریه که خواهان تغییری واقعی هستند از دست بدهیم».

به گفته این مقام خانم کلینتون «عناصر مهم و اساسی را ارائه داده است که به اعتقاد ما می تواند راهنمای دوران پس از انتقال کامل قدرت از اسد باشد».

استقرار یک دولت موقت و نماینده تمامی گروهها که قادر به انجام انتخاباتی آزاد و منصفانه، و مراعات آتش بسی باشد که تمامی گرو ها در چارچوب حکومت قانون آن به آن عمل کنند،به گفته این مقام از جمله دیگر عناصر استراتژی جدید است.

خانم کلینتون در عین حال تاکید کرده است که کشورهای شریک در گروه موسوم به «دوستان مردم سوریه» دنبال راه های تشدید تحریم ها علیه رژیم سوریه و تدابیری هستند که به حذف حمایت های محلی از آقای اسد منجر شود.

کشورهائی که به اپوزیسیون سوریه کمک می کنند همچنین موافقت کرده اند اواسط این ماه کارشناسان خود را به جلسه ای در استانبول اعزام کنند تا با مشارکت نمایندگان اپوزیسیون زمینه های هماهنگی بهتری را برای کمک رسانی ها فراهم سازند.

شرکت کنندگان در جلسه، که بیشترشان وزرای امورخارجه کشورهای عرب و اروپائی بودند، جلسه خود را در شرایطی برگزار کردند که گرارش ها از قتل عامی جدید در سوریه و تشدید نگرانی ها حاکی از احتمال وقوع یک جنگ داخلی در آن کشور حکایت دارد.

در این جلسه شبانه ، که احمد داووداوغلو وزیر امورخارجه ترکیه میزبان آن بود، مقامات عالیرتبه ای اتحادیه اروپا، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آۀمان، اسپانیا، ایتالیا، مصر، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، تونس، مراکش و ترکیه شرکت داشتند.
XS
SM
MD
LG