لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۷

کشف قدیمی‌ترین اسکلت‌های فسیل‌شده خفاشها در آمریکا


اسکلت فسیل‌شده «ایکارونیکتریس گانِلی» یک نوع خفغاش ماقبل تاریخ که در جنوب غربی ایالت وایومینگ آمریکا کشف شده است.
اسکلت فسیل‌شده «ایکارونیکتریس گانِلی» یک نوع خفغاش ماقبل تاریخ که در جنوب غربی ایالت وایومینگ آمریکا کشف شده است.

دو اسکلت فسیل‌شده خفاش‌ که قدیمی‌ترین فسیل از نوع خود شناخته می‌شوند در جنوب غربی ایالت وایومینگ آمریکا کشف شده‌اند.

قدمت این فسیل‌ها به حداقل ۵۲ میلیون سال پیش می‌رسد، که می‌تواند بینش عمیق‌تری از تکامل اولیه این پستانداران پرنده - که امروز بیش از ۱۴۰۰ گونه از آنها وجود دارد - ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این فسیل‌ها که در یک مطالعه جدید تشریح شده‌اند، مربوط به گونه‌ای ناشناخته به نام «ایکارونیکتریس گانِلی» هستند که از خویشاوندان نزدیک به دو گونه دیگر شناخته شده از فسیل‌های کمی جوان‌تر از همان منطقه محسوب می‌شوند - منطقه‌ای که در ابتدای دوره ائوسن روی یک دریاچه آب شیرین قرار گرفته بود و اکوسیستم مرطوب و نیمه‌گرمسیری داشت.

تیم ریتبرگن دیرینه‌شناس از مرکز تنوع زیستی موزه «نچورالیس» در هلند و نویسنده اصلی این مطالعه به رویترز گفت: «این خفاش تفاوت چندانی با خفاش‌های حشره‌خواری که امروز در هوا پرواز می‌کنند، نداشت.»

او افزود: «اگر بال‌هایش را در کنار بدنش جمع می‌کرد، به راحتی داخل دست‌تان جا می‌شد. بال‌هایش نسبتاً کوتاه و پهن بودند که نشان می‌دهد نوع پروازشان بیشتر به شکل بال‌بال‌زدن بود. دندان‌هایش آشکاراً نشان می‌دهند که این خفاش حشره‌خوار بود.»

اسکلت فسیل‌شده «ایکارونیکتریس گانِلی» که در جنوب غربی ایالت وایومینگ آمریکا کشف شده است.
اسکلت فسیل‌شده «ایکارونیکتریس گانِلی» که در جنوب غربی ایالت وایومینگ آمریکا کشف شده است.

ریتبرگن می‌گوید: «این خفاش ماقبل تاریخ ظاهراً از سیستم پژواک‌یابی برای جهت‌یابی و پیدا کردن طعمه و شکار بهره‌ می‌گرفته است.»

به گفته او، دندان‌های این گونه خفاش نوک‌تیز بودند که برای بریدن و جویدن پوسته خارجی اسکلتی حشرات از آنها استفاده می‌کرد و برخلاف خفاش‌های میوه‌خوار دندان‌های آن فاقد سطوح گرد مناسب خوردن میوه بود.

نتایج این پژوهش این هفته در ژورنال «پلاس وان»، که یک مجله علمی تحت داوری همتا با دسترسی آزاد است، منتشر شد.

XS
SM
MD
LG