لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

گزارش‌ها: نیروهای اطلاعاتی ایران یک روزنامه‌نگار مخالف را در ترکیه ربوده‌اند


ترکیه. آرشیو
ترکیه. آرشیو

رسانه‌های ترکیه به نقل از خانواده یک روزنامه‌نگار ایرانی مقیم ترکیه می‌گویند که نیروهای اطلاعاتی ایران او را در این کشور ربوده‌اند.

به نوشته «دیلی صباح» محمدباقر مرادی، ۹ سال پیش ساکن ترکیه شد و چند روز پیش در تاریخ ۳۰ ماه مه (حدود یک هفته پیش) ناپدید شد.

به نوشته دیلی صباح، مرادی در ۳۰ مه خانه خود در آنکارا پایتخت ترکیه را ترک کرد و به اعضای خانواده‌اش گفت که می‌خواهد خرید کند اما پس از خروج به خانه بازنگشت. این گزارش می‌گوید خانواده بارها با تلفن همراه مردای تماس گرفتند اما پاسخی نگرفتند. خودرو او نیز کمی بعد پیدا شد.

محسن مرادی معتقد است پسرش تحت تعقیب مقامات اطلاعاتی ایران قرار داشت و توسط عوامل دولت ایران ربوده شده است.

محمدباقر مرادی در یکی از آخرین توییت‌هایش از نقش بسیج در سرکوب مردم انتقاد کرده بود.

روزنامه حریت نیز روز یکشنبه گزارش داد که خانواده مرادی شکایتی را به دادستانی محلی تسلیم کرده‌اند و مدعی شده‌‌اند که او ربوده شده است.

پیشتر نیز گزارش‌های زیادی از اقدامات و عملیات نیروهای امنیتی جمهروی اسلامی در ترکیه علیه مخالفان حکومت تهران منتشر شده است.

مقامات ترکیه اخیر ۱۶ نفر را به ظن عضویت در شبکه‌ای که برای اطلاعات ایران کار می‌کرد بازداشت کردند. به نوشته دیلی صباح، مظنونان که متهم هستند سعی داشتند مخالفان دولت ایران را از ترکیه به ایران بازگرداند، پس از اقدامات سازمان اطلاعات ملی ترکیه (میت) بازداشت شدند.

مقامات دادستانی استانبول در کیفرخواستی مظنونان را به یک سری اتهامات از اداره و عضویت در یک سازمان جنایی گرفته، تا دستیابی به اطلاعات محرمانه با هدف جاسوسی سیاسی یا نظامی، و همچنین اقدامات مرتبط با آدم ربایی متهم کرده‌اند.

دیلی صباح می‌نویسد که در کیفرخواست دادستانی استانبول نام یک «سرهنگ سابق» آمده است که توسط عوامل ایران به صورت قاچاقی به ایران برده شد. همسر او از شاکیان این پرونده هستند. از دیگر افرادی که طبق این گزارش هدف این شبکه قرار گرفتند، محمد رضایی، افسر سابق نیروی دریایی، و شهنام گلشنی هستند. تلاش مظنونان برای کمک به عوامل ایرانی برای قاچاق رضایی و گلشنی ناکام ماند.

XS
SM
MD
LG