لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

یک خبرگزاری از افزایش «نامتعارف» هزینه برخی دستگاه‌ها توسط سازمان «برنامه و بودجه» خبرداد


سازمان برنامه و بودجه
سازمان برنامه و بودجه

خبرگزاری ایلنا وابسته به تشکل حکومتی «خانه کارگر» با انتقاد از رویکرد سازمان «برنامه و بودجه» از افزایش بودجه «نامتعارف» برخی از دستگاه‌ها خبر داد.

این خبرگزاری نوشته که بررسی جداول بودجه سال ۱۴۰۳ نشان می‌دهد سازمان برنامه و بودجه، هزینه برخی دستگاه‌ها را به طور «نامتعارف» افزایش داده است.

ایلنا با استناد به گزارش دیوان محاسبات کشور، نوشته است که هزینه وزارت امور اقتصادی و دارایی بیش از ۲۱۷ درصد و سازمان اداری و استخدامی ۱۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

این در حالی است که وزارت آموزش و ‌پرورش ۲۰ درصد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌های وابسته و تابعه آن ۱۶/۸ درصد افزایش هزینه داشته‌اند.

بر همین اساس دیوان محاسبات کشور بر لزوم اقدام اصلاحی برای «رفع تبعیض» در این حوزه تاکید کرده است.

افزایش تا ۲۰ درصدی بودجه وزارت آموزش پرورش و بهداشت و درمان در حالی است که این دو وزارتخانه با معضل بودجه و ناترازی دست به گریبان هستند.

در همین راستا مهر ماه سال ۱۴۰۲ و همزمان با بازگشایی مدارس، کمبود معلم برای ۲۳ هزار کلاس درس، معادل حدود ۴۶۰ هزار دانش‌آموز در کشور به تیتر یک رسانه‌ها تبدیل شد و دبیر کانون معلمان، کسری شدید بودجه آموزش و پرورش را از عوامل اصلی این مساله ذکر کرده بود.

محمدتقی فلاحی روز چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ در گفتگو با روزنامه اینترنتی «فراز» تاکید کرد که بی‌توجهی سیاست‌گذار به آموزش موجب شده که آموزش و پرورش در ۴۰ یا ۵۰ سال گذشته منابع مالی کافی را دریافت نکرده و با «کسری بودجه سنگین» مواجه شود.

در حوزه دارو نیز سال ۱۴۰۲ در حالی که سازمان غذا و داروی ایران درخواست ۱۰۵ هزار میلیارد تومان اعتبار کرده بود، در لایحه بودجه ۱۴۰۲، رقم ۶۹ هزار میلیارد تومان به دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص داده شد تا در نهایت مردم با بحران تامین دارو و شیرخشک مواجه شوند.

برهمین اساس در شرایطی که در سال گذشته شهروندان ایرانی با مشکل کمبود شیر خشک مواجه بودند، پایگاه داده‌های باز ایران در ۲۲ آبان ماه سال گذشته با انتشار گزارشی نشان داد که بودجه شورای‌عالی حوزه‌های علمیه در ایران پنج برابر بودجه اختصاص یافته برای تامین دارو و شیرخشک است.

موضوعی که با انتقادات بسیاری همراه شد و شماری از کارشناسان از آن به عنوان سندی مبنی بر در اولویت نبودن رفاه و سلامت عمومی جامعه در جمهوری اسلامی نام بردند.

XS
SM
MD
LG