لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۵

آشفتگی مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی در چهلمین روز اعتراضات گسترده مردمی


همزمان با برگزاری پرشور مراسم چهلمین روز مرگ مهسا امینی و پیوند آن با چهلمین شب اعتراضات مردم در ایران و حضور بی‌سابقه مردم در خیابان‌ها، سه حادثه پیاپی به تیتر یک رسانه‌های حاکمیتی تبدیل شد، اما هیچ کدام نتوانست نظر عموم مردم را به خود جلب کند.

نخست اعلام خبر ریزش باقیمانده ساختمان متروپل در آبادان با دستکم یک کشته،‌ سپس انتشار خبر حمله تروریستی به زائران در مرقد شاهچراغ در شیراز و سوم اعلام انفجار در یک کارخانه صنعتی در اهواز با دستکم چهار کشته و یک زخمی.

در این میان اما رسانه‌‌های حکومتی و تریبون‌های آنها در فضای مجازی بر حادثه شاهچراغ شیراز تمرکز کردند، همه خبرگزاری‌های دولتی همزمان گزارش دادند که ۳ مهاجم، وابسته به گروههای وهابی و تکفیری با سلاح گرم به زائران حمله کردند و باعث مرگ ۸ تن شده‌اند.

کمی بعد اما مقامات محلی در گفتگو با تلویزیون حکومتی حمله سه نفره را تکذیب و اعلام کردند فقط یک نفر با سلاح وارد محوطه حرم شده و مردم را به گلوله بسته است. در حالی که هنوز ساعتی از این حادثه نگذشته بود رسانه‌های حکومتی اسامی زخمی‌های حادثه را اعلام کردند و مدعی شدند که سازمان ملل این حادثه را محکوم کرده است.

در این میان اما تحلیل‌گران و کارشناسان با بررسی پوستری که در محکومیت این حمله در فضای مجازی منتشر شده بود، اعلام کردند که این پوستر دستکم چهار ساعت قبل از رخداد حمله ، تهیه شده است.

همزمان تریبون‌های حکومت در فضای مجازی به ویژه توییتر تلاش کردند این حادثه را به اعتراضات اخیر، مردم حاضر در خیابان‌ها و رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نسبت دهند. اما ساعاتی بعد اعلام شد که داعش مسئولیت این اقدام را بر عهده گرفته است.

این در حالی است که چند سال قبل مقامات جمهوری اسلامی، رسما از نابودی داعش خبر دادند و با انتساب این حرکت به قاسم سلیمانی، از کشورهای جهان خواستند بابت امنیتشان از جمهوری اسلامی سپاسگزار باشند.

در آخرین خبر رسمی ، رسانه‌های دولتی اعلام کردند که فرد مسلح مهاجم به حرم شاهچراغ جوانی اهل بحرین بوده است، اما شبکه خبر تلویزیون این گزارش را اشتباه خواند و اعلام کرد که برخی رسانه‌ها به نقل از معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس هویت فرد «تروریست شاهچراغ شیراز را بحرینی» اعلام کردند در حالیکه «بحرینی» « نام خانوادگی دادستان شیراز» است.

شبکه خبر در ادامه به نقل از معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس تاکید می‌کند که فرد «تروریست» مجروح شده و برای درمان تحت عمل جراحی قرار گرفته و هنوز به هوش نیامده است.

اما بسیاری از کاربران در فضای مجازی معتقدند که این حادثه یک اقدام برنامه ریزی شده از طرف نهادهای حکومتی برای انحراف اذهان عمومی از اعتراضات گسترده مردمی است.

واکنش‌ کاربران به حمله به شاهچراغ: مثل آتش زدن اوین «کار خودشان» است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:42 0:00
XS
SM
MD
LG