لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۳

مقامات جمهوری اسلامی ایران آمریکا را به «زیاده‌خواهی» در مذاکرات هسته‌ای متهم کردند


مذاکرات هسته‌ای - آرشیو
مذاکرات هسته‌ای - آرشیو

مقامات جمهوری اسلامی ایران با متهم کردن آمریکا به «زیاده‌خواهی» و «درخواست‌های توجیه‌ناپذیر» می‌گویند گفت‌وگوهای وین بدون اتخاذ تصمیم سیاسی ایالات متحده «هر ساعت پیچیده‌تر» می‌شود.

در حالی که مقامات غربی بر ضرورت نهایی شدن توافق هسته‌ای برای احیای برجام تأکید دارند، دبیر شورای عالی کشور و وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با پافشاری بر «خطوط قرمز» خود، ایالات متحده را به طرح «درخواست‌های غیرمنطقی» و «پیشنهادات غیرقابل قبول» متهم کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنج‌شنبه ۱۹ اسفند در گفت‌وگوی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، ادعا کرده است که آمریکا درخواست‌های جدیدی مطرح کرده که «هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد» و «خلاف مواضع واشنگتن» در راستای حصول توافق با ایران است.

امیرعبداللهیان دوباره خواستار لغو موثر تحریم‌ها شده و بدون توضیح بیشتر، گفته است: «برخی مباحث که مرتبط با قهرمانان ملی ماست قابل مذاکره نیست» و «طرح برخی درخواست‌های جدید از سوی آمریکا هیچ‌گونه توجیه منطقی ندارد.»

همچنین علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در توییتی ایالات متحده را به «طرح پیشنهادات غیرقابل قبول و اصرار بر توافق سریع با طرح بهانه‌های واهی» متهم کرده و مدعی شده است که این نشان می‌دهد «آمریکا اراده‌ای برای توافق قوی و قابل دفاع برای طرفین ندارد.»

او تأکید کرده است که مذاکرات وین «بدون اتخاذ تصمیم سیاسی توسط آمریکا هر ساعت پیچیده‌تر از قبل می‌شود.»

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی در حالی است که آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا روز چهارشنبه با ابراز نگرانی نسبت به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، به وجود عزمی مشترک برای احیای برجام و بازگشت به مفاد مورد تعهد اشاره کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین بر تعهد ایالات متحده و شرکا و متحدانش به «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» تاکید کرد.

میخائیل اولیانف روز چهارشنبه در وین به خبرنگاران گفته بود «احتمال دارد فردا، مذاکرات نهایی شود.» او با این حال گفت که هنوز تمامی طرف‌های مذاکره، متن را تأیید نکرده‌اند.

در همین حال ۲۰ تن از نمایندگان کنگره ایالات متحده روز پنج‌شنبه در نامه‌ای به جو بایدن که امضای ۱۱ سناتور دموکرات و ۹ سناتور جمهوری‌خواه را دارد، ضمن تأکید بر «بررسی دقیق هرگونه توافق» احیای برجام توسط کنگره، نسبت به احتمال خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های ترویستی و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه اعضای دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، ابراز نگرانی کرده‌اند.

دولت بایدن بارها «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای حل مساله هسته‌ای ایران خوانده است، اما در عین حال هشدار داده است که در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG