لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

نماینده روسیه در مذاکرات وین: احتمال دارد فردا متن نهایی مذاکرات آماده شود


میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین
میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین

نماینده روسیه در مذاکرات وین می‌گوید متن نهایی مذاکرات هنوز حاضر نشده است.

میخائیل اولیانف روز چهارشنبه در وین به خبرنگاران گفت که فرایند مذاکرات چندجانبه به این گونه است و نمی‌توان به طور دقیق پیش‌بینی کرد اما «احتمال دارد فردا، مذاکرات نهایی شود.» او با این حال گفت که هنوز تمامی طرف‌های مذاکره، متن را تأیید نکرده‌اند.

نماینده روسیه در مذاکرات وین در رابطه با تأثیر تحریم‌های وضع‌شده علیه روسیه بر پیشبرد مذاکرات، به خبرنگار صدای آمریکا گفت که روابط اقتصادی دو کشور باید از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا معاف باشد، چرا که ایران در چهارچوب قوانین توافق برجام می‌تواند تبادلات معمول خود با دنیای خارج، به ویژه با روسیه که همسایه این کشور است و با آن روابط اقتصادی دارد، حفظ کند.

اولیانف تأکید کرد که روسیه تنها کشوری بود که در دوران فشار حداکثری نیز این رابطه را با ایران حفظ کرد و سال گذشته، ۸۴ درصد به میزان تبادلاتش افزود و این نشان می‌دهد روسیه تا چه اندازه در پیشبرد روابط خود با همسایه‌اش جدی است. او گفت: «انتظار داریم دیگران نیز در رابطه روسیه با ایران مداخله نکنند.»

نماینده روسیه در مذاکرات وین همچنین خواست که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها «به طور شفاف» بگویند که تحریم‌های کنونی و آینده پیشبرد پروژه‌های هسته‌ای را در چهارچوب برجام و فرای آن تحت‌تأثیر قرار نخواهد داد.

اولیانف همچنین به تلاش گروه‌های مخالف برجام به ارائه تصویری منفی از روسیه اشاره کرد و آن را واکنشی به «پیشرفت مذاکرات» خواند. اولیانف گفت موضع روسیه، مذاکرات را با تأخیر روبرو نکرد چرا که متن نهایی هنوز آماده نشده است اما تا نهایی شدن آن چیزی نمانده است و باید روند رایج دیپلماتیک و اداری را طی کند. او گفت روسیه نیز مانند دیگر کشورها به فکر منافع خود است و تلاش می‌کند این منافع را حفظ کند.

کشورهای غربی بارها به ایران هشدار داده بودند که از فرصت استفاده کند و هر چه زودتر برای احیای برجام توافق کند.

در پی آن هشدارها، و در حالی که رسانه‌ها گفته بودند که مذاکرات تقریبا تکمیل شده است، روسیه با درخواست جدیدی برای دریافت تضمین از آمریکا که تحریم هایش بابت تهاجم مسکو به اوکراین بر همکاری روسیه با ایران اثر نخواهد گذاشت، شرایط احیای برجام را پیچیده‌تر کرد.

دولت بایدن بارها «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای حل مساله هسته‌ای ایران خوانده است. اما در عین حال هشدار داده است که در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG