لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

اوباما از سه آمریکایی مانع از حمله تروریستی قطار اروپا تقدیر کرد


از چپ به راست: الک اسکارلاتوس، اسپنسر استون، باراک اوباما و آنتونی سدلر. 17 سپتامبر 2015 - کاخ سفید
از چپ به راست: الک اسکارلاتوس، اسپنسر استون، باراک اوباما و آنتونی سدلر. 17 سپتامبر 2015 - کاخ سفید

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه با سه شهروند آمریکایی که مهاجم مسلح در قطار هلند به فرانسه را خلع سلاح کردند، در کاخ سفید ملاقات کرد. اوباما گفت چنین مردانی او را به آینده امیدوار می‌کنند.

اسپنسر استون ۲۳ ساله، الکساندر اسکارلیتوس ۲۲ ساله و آنتونی سدلر ۲۳ ساله یک ماه بعد از آن که مهاجم مسلح در قطار اروپایی را خلع سلاح کردند با آقای اوباما دیدار کردند.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تقدیر از آنان گفت "همه ما داستان رشادت سه جوانی را که برای تعطیلات به پاریس رفته بودند و از فاجعه‌ای که قرار بود برای مردم فرانسه رخ دهد جلوگیری کردند شنیده‌ایم." اوباما گفت: "در سایه شجاعت، سرعت عمل و همکاری آنان از بروز یک فاجعه جلوگیری شد."

رئیس جمهوری آمریکا گفت این سه نفر به بهترین وجهی آمریکا را نمایندگی کرده‌اند.

پیشتر سه آمریکایی فوق و کریس نورمن، شهروند ۶۲ ساله بریتانیایی که در قطار با آنان همکاری کرده بود در پاریس از رئیس‌جمهوری فرانسه نشان لیاقت گرفته بودند.

رئیس‌جمهوری فرانسه لژیون دو نور، بالاترین نشان افتخار فرانسه را به پاس قدردانی از این افراد به سینه کریس نورمن از بریتانیا و اسپنسر استون، الک سکارلاتوس، و آنتونی سدلر شهروندان آمریکایی زده بود. او گفت کاری که این چهار مرد کردند "پیام شجاعت، همبستگی و امید" است.

در قطار سریع السیری که ۲۱ اوت از هلند عازم پاریس بود و صحنه حمله ناکام یک مهاجم مسلح شد، علاوه بر این چهار نفر یک شهروند فرانسوی نیز مشارکت داشت.

بنا به گزارش‌ها مهاجمی که قصد حمله در قطار را داشت تعدادی سلاح سنگین در چمدان خود جای داده بود.

عامل حمله ایوب الخزانی مراکشی و بیست و چند ساله‌ای بود که در سه کشور به خاطر ارتباط با اسلامگرایان تندرو تحت نظر بوده و این احتمال وجود دارد که به سوریه سفر کرده باشد.

XS
SM
MD
LG