لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۶

رئیس جمهوری فرانسه به افرادی که حمله در قطار را مهار کردند مدال اهدا کرد


اهدای نشان شوالیه به چهار مسافر قطار فرانسوی که مهاجم مسلح را خلع سلاح کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00

فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه روز دوشنبه بالاترین نشان افتخار کشورش را به یک بریتانیایی و سه آمریکایی تقدیم کرد که روز جمعه مهاجم مسلحی را در قطار مهار کردند.

اولاند طی مراسمی در پاریس مدال لژیون دو نور را به سینه کریس نورمن از بریتانیا و اسپنسر استون، الک سکارلاتوس، و آنتونی سدلر شهروندان آمریکایی زد. او گفت کاری که این چهار مرد هفته گذشته کردند "پیام شجاعت، همبستگی و امید" است.

رئیس‌جمهوری فرانسه خطاب به این افراد گفت: "یک تروریست تصمیم می‌گیرد کاری بکند. سلاح کافی و تجهیزاتش را برمی‌دارد تا دست به کشتار بزند. اگر شما با خطر کردن جانتان، او را مهار نکرده بودید این کشتار اتفاق افتاده بود."

دو آمریکایی که اول مهاجم را تحت کنترل درآوردند سرباز هستند. اولاند گفت: "شما روز جمعه فقط مسافر بودید ولی هم مثل سرباز و هم مردانی مسئول عمل کردید." اولاند همچنین به دیگر مسافرانی که زنگ خطر قطار را به صدا درآوردند و توانستند مانع فعالیت تروریستی ایوب الخزانی، عامل حمله قطار شوند درود فرستاد.

در جریان حمله روز جمعه در قطار سریع‌السیر هلند-فرانسه، یک شهروند فرانسه و یک شهروند فرانسوی-آمریکایی که مجروح و بستری شده مشارکت داشتند. شهروند فرانسوی اولین کسی بود که مهاجم مسلح را در نزدیکی دستشویی قطار شناسایی کرد. این دو نفر نیز در مراسمی جداگانه نشان لژیون دو نور فرانسه را دریافت خواهند کرد.

سه آمریکایی روز یکشنبه به رسانه‌ها گفتند آن هنگام غریزه بقاء بود که انگیزه عملشان شد. اسپنسر استون عضو نیروی هوایی آمریکا است که در جریان حمله مجروح شده است و اسکارلاتوس عضو گارد ملی آمریکا است که اخیرا از عراق بازگشته است. سدلر گفت مهاجم قبل از شروع حمله‌اش کلمه‌ای حرف نزده بود. او گفت: "در مواقع اینچنینی باید کاری کرد. پنهان شدن یا بی‌‌عملی کاری از پیش نمی‌برد و اگر اسپنسر از جایش تکان نخورده بود مرد مسلح کار خودش را کرده بود."

سه شهروند آمریکایی با لباس‌های راحت و غیررسمی مناسب سفر در مراسم رسمی و موقر در کاخ ریاست جمهوری فرانسه شرکت کردند.

خزانی قبل از ورود به واگن محل درگیری، در واگن قبلی به یک نفر حمله کرده بود.

شرح حمله

نورمن، بریتانیایی مقیم فرانسه گفت مرد مسلح با یک کلاشنیکف، یک سلاح کمری و یک کاتر در دست وارد واگن شد. او گفت وقتی خزانی شروع به فریاد کشیدن کرد اولین واکنشش این بود که پناه بگیرد. او گفت: "بعد شنیدم یکی از آمریکایی‌ها گفت بگیرش و بعد آن یکی چیز دیگری گفت و بعد گرفتندش."

نورمن گفت: ”من دست‌هایش را گرفتم و آمریکایی‌ها با کراوات من دست‌هایش را از پشت به پاهایش گره زدند."

سه شهروند آمریکایی مفتخر به گرفتن بالاترین نشان فرانسه در کنار جین هارتلی، سفیر آمریکا در فرانسه
سه شهروند آمریکایی مفتخر به گرفتن بالاترین نشان فرانسه در کنار جین هارتلی، سفیر آمریکا در فرانسه

بازجویی از مظنون

مقامات مبارزه با تروریسم فرانسه بازجویی از خزانی را ادامه می‌دهند. ایوب الخزانی مراکشی و بیست و چند ساله است که در سه کشور به خاطر ارتباط با اسلامگرایان تندرو تحت نظر بوده و این احتمال وجود دارد که به سوریه سفر کرده باشد.

او کمی قبل از حمله، در بروکسل سوار قطار شده بود.

سوفی دیوید، وکیل خزانی به روزنامه فرانسوی لوموند گفت موکلش کم‌سواد و نحیف و نزار است. او گفت موکلش گفته است که در شش ماه اخیر بین بلژیک، آلمان، اتریش، فرانسه و آندورا در رفت و آمد بوده است. او گفت موکلش از اتهامات تروریستی حیرت زده شده و گفته است که هدفش فقط دزدی از مسافران بود.

پلیس فرانسه قبل از ورود به قطار صحنه حمله
پلیس فرانسه قبل از ورود به قطار صحنه حمله
XS
SM
MD
LG