لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

تقدیر از سه آمریکایی که حمله مسلحانه در قطار فرانسوی را خنثی کردند


تقدیر روسای جمهوری فرانسه و آمریکا از مسافرانی که مهاجم قطار پاریس را خلع سلاح کردند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه، سه آمریکایی، یک بریتانیایی و یک فرانسوی را که با دستگیری و خلع سلاح یک مهاجم مراکشی در قطار مسافربری به مقصد فرانسه، از بروز یک فاجعه مرگبار جلوگیری کردند، قهرمانان ملی خواندند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در تماس تلفنی با اسپنسر استون، الکساندر اسکارلاتس و آنتونی سدلر که جان مسافران در قطار آمستردام به پاریس را نجات دادند، تجلیل کرد.

قرار است این سه به همراه یک بازرگان بریتانیایی و یک فرانسوی که در خلع سلاح مهاجم مراکشی کمک کردند، روز دوشنبه با فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه دیدار کنند.

سدلر دانشجوی دانشگاه ساکرامنتو در آمریکا، ماجرا را تعریف کرده است: "راستش نمی دانستم چه اتفاقی افتاده. خواب بودم که صدای شلیک رو شنیدم. وقتی بیدار شدم دیدم مردم در حال فرارند و او را دیدم با مسلسلش وارد قطار شد. بعد شنیدم که اسپنسر می گفت، برو، برو. هر سه تامون رفتیم طرفش کتکش زدیم تا نگذاریم کسی را بکشه. یک کاتر در آورد و چند بار به اسپنسر زد و او زخمی شد. نورمن رو هم دیدم که آمد برای کمک."

اسپنسر مامور نیروی هوایی و الکساندر، از نیروهای گارد ملی ایالات متحده آمریکا است.
ژان اوگ انگلاد، هنرپیشه فرانسوی نیز که در قطار بود با شکستن شیشه آژیر خطر، آن را به صدا در آورد.

کریس نورمن، بریتانیایی می گوید، به خوبی توانستند او را خلع سلاح کنند: "او خیلی زور داشت اما اسپنسر هم مرد زور داریه و خوب تونست او را نگه داره و الکساندر و آنتونی حسابی کتکش زدند."

مقامات اسپانیایی روز شنبه گفتند، ایوب الخزانی، ۲۶ ساله، عامل حمله به قطار مسافربری سریع‌السیر آمستردام - پاریس هفت سال در اسپانیا زندگی کرده بود.

وزیر کشور فرانسه گفته است، سرویس امنیتی اسپانیا پیش‌تر درباره عضویت ایوب الخزانی در گروه‌های رادیکال اسلامگرا به پاریس هشدار داده بود.

ایوب الخزانی تا سال ۲۰۱۴ در اسپانیا زندگی می‌کرد و سپس از طریق فرانسه به سوریه سفر می‌کند. یک منبع امنیتی به رویترز، گفت او در ماه مه سال جاری از طریق برلین به ترکیه سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG