لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

آمانو خواستار بازرسی فوری از تاسیسات پارچین شد


يوکيا آمانو، رئیس آژانس بين المللی انرژی اتمی، امروز دوشنبه در اولين روز نشست شورای حکام آژانس در وين، دولت ايران را به باد انتقاد گرفت و گفت با توجه به نگرانی های جامعه جهانی درباره تلاش احتمالی ایران برای توليد سلاح هسته ای، تهران بی درنگ اجازه دهد از سايت نظامی پارچين بازرسی شود.

آقای آمانو، در اشاره به گزارش هفته پيش آژانس در مورد اينکه دولت ايران در حال پاکسازی سايت نظامی پارچين است، گفت اين کار نتيچه معکوس دارد. امکان دسترسی آژانس را به مدارک لازم از بين می برد، و لزوم بازرسی از اين سايت را تقويت می کند.

در گزارش هفته پيش آژانس نیز خاطر نشان شده است که فعاليتهای غنی سازی اورانيوم در سايت زير زمينی فوردو نسبت به شش ماه پیش دو برابر شده است.

ديپلماتها می گويند، کشورهای غربی اميدوارند در اين نشست بتوانند توافق روسيه و چين را هم در زمينه اعمال فشار بيشتر بر دولت ايران به خاطر عدم پاسخگويی به نگرانيهای موجود در مورد نوع فعاليتهای اتمی اش جلب کنند.

آمريکا و متحدانش از شورای ۳۵ نفره حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی می خواهند با تصويب قطعنامه ای ايران را ملزم به پاسخگويی به سئوال های موجود کنند. و در صورت توفيق، باعث می شوند تا ايران بيش از اين در صحنه بين المللی منزوی شود.

دولت ايران نيز به سهم خود، ضمن اينکه نشست جاری را تحت الشعاع دشمنان غربی خود می داند، قصد دارد در گردهمايی سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی با مواضع ديپلماتيک تهاجمی تری شرکت کند.

تهران می گويد ترکيب اعضای شورای حکام آژانس بايد تغيير کند، چون اعضای آن به لحاظ جغرافيايی محدودۀ نامتوازن، محدود و ناعادلانه ای را نمايندگی می کنند.
XS
SM
MD
LG