لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

ایران: غنی سازی اورانیوم را هرگز متوقف نمی کنیم


علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در حاشیه نشست وزیران کشورهای جنبش عدم تعهد در تهران گفت: «جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه فعالیت های غنی سازی را حتی یک لحظه تعلیق نخواهد کرد.»

آقای سلطانیه همچنین به خبرنگاران گفت ایران زیر نظر آژانس به غنی سازی ادامه می دهد: «جمهوری اسلامی ایران از حق لاینفک خود در بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای ، چرخه سوخت و غنی سازی کوتاه نخواهد آمد. »

شورای امنیت سازمان ملل متحد بارها از ایران خواسته تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و تاکنون چهار دور تحریم علیه تهران برقرار کرده است . از سوی دیگر اقتصاد ایران به شدت تحت تاثیر تحریم های جداگانه اعمال شده از سوی آمریکا و اروپا به شدت آسیب دیده است.

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان در سال جاری میلادی در سه دور مذاکرات رو در رو با نمایندگان ایران شرکت کرده اند اما در نهایت این مذاکرات به سطح مکالمات تلفنی میان مقامات ایران و اتحادیه اروپا، تقلیل یافته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است این هفته تازه ترین گزارش خود را بر اساس بازرسی های کارشناسانش از تاسیسات اتمی ایران، منتشر کند.

برخی یافته های این گزارش پیش از انتشار آن به رسانه های اسرائیلی و آمریکایی راه یافته است ،بویژه آن بخش که بیانات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۵ ژوئیه را تایید می کند. آقای احمدی نژاد گفته بود صدها سانتریفوژ جدید در چرخه غنی سازی اورانیوم وارد شده است.

عدم صدور مجوز بازرسی از تاسیسات نظامی پارچین برای بازرسان آژانس نیز احتمالا بخش دیگری از گزارش خواهد بود.

دیپلمات های غربی هفته پیش به خبرگزاری فرانسه گفتند نشانه هایی در پارچین یافته اند که حاکی است ایران ماه ها صرف پاکسازی محل کرده است تا حدی که بازرسی اتمی از پارچین در حال حاضر، بی معنا است.

آقای سلطانیه در این زمینه اتهامات را «بی اساس» خواند و گفت این ها «ناشی از اطلاعات غلط سازمان های جاسوسی است که در صدد ابهام آفرینی هستند.»

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی از درخواست ایران برای مشاهده اسناد آژانس درمورد پارچین یاد کرد و آژانس را به «بستن این فصل» ترغیب کرد.
سلطانیه همچنین گفت ایران درباره نشت اطلاعات به رسانه ها، به آژانس شکایت کرده است.

درباره قصد ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم، آقای سلطانیه به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای موسوم به ان پی تی استناد کرد و گفت: «سند بین‌المللی که همواره به عنوان مرجع مطرح است معاهده ان.پی.تی است و در آن هیچ محدودیتی برای غنی‌سازی وجود نداشته و حتی سقفی نیز برای آن تعیین نشده است.»

سلطانیه گفت «تعهد ما این است که غنی‌سازی باید زیر نظر آژانس باشد و فقط آژانس موظف به راستی‌آزمایی گزارش کشورهاست.»

آمریکا و متحدان غربی اش و اسرائیل به فعالیت های اتمی ایران مشکوک هستند و می گویند مخفیانه قصد تولید سلاح اتمی دارد.

ایران این اتهامات را یکسره رد می کند و می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز و برای تولید انرژی است.
XS
SM
MD
LG