لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

ایران:پاکسازی پارچین فاقد معنای فنی است


به دنبال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر «پاکسازی سایت نظامی پارچین» ، وزیر امور خارجه ایران این اظهارات را فاقد «معنای فنی» دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی‌اکبر صالحی روز جمعه، ۱۰ شهریور، در خصوص گزارش آژانس مبنی بر «پاکسازی» پارچین گفت: «هر کس در این زمینه متخصص باشد، متوجه می‌شود که این صحبت‌ها بهانه‌تراشی است و مسائلی از این دست، با پاکسازی و پاک کردن زدوده نمی‌شود.»

وی افزود: «صحبت‌های این‌چنینی، معنای فنی ندارد.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد روز گذشته اعلام کرد فعالیت های گسترده در مجتمع پارچین در نزدیکی تهران، از تحقیق درباره تولید تسلیحات اتمی در ایران جلوگیری می کند.

آژانس در گزارشی که روز پنجشنبه انتشار یافت می گوید ایران شمار سانتریفیوژها در تاسیسات زیر زمینی فوردو را دو برابر کرده و از ۱۰۶۴ واحد در ماه مه به ۲۱۴۰ واحد افزایش داده است.

گزارش حاکی است ایران از سال ۲۰۱۰ نزدیک به ۱۹۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای بالا تولید کرده است.

گزارش پس از آن منتشر می شود که رهبر جمهوری اسلامی در اجلاس جنبش غیر متعهد ها در تهران گفت ایران هرگز سعی نخواهد کرد بمب اتمی تولید کند، اما از دنبال کردن انرژی اتمی صلحجویانه منصرف نخواهد شد.

در گزارش های منابع خبری گفته می شود که گزارش احتمالا بر نگرانی های غرب از جاه طلبی های اتمی ایران خواهد افزود و ممکن است بر این شایعه که امکان دارد اسراییل به مراکز اتمی ایران حمله کند، دامن بزند.

گزارش همچنین حاکی است که اختلافات آژانس با ایران همچنان باقی است، و مجتمع پارچین چنان پاکسازی شده است که بررسی و ارزیابی دقیق فعالیت ها در آنرا برای بازرسان دشوار می کند.
XS
SM
MD
LG