لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

یک آلنده دیگر در عرصه سیاست شیلی


انتخابات شهرداری های شیلی روز یکشنبه برگزار شد
انتخابات شهرداری های شیلی روز یکشنبه برگزار شد
مایا فرناندز آلنده، با پیروزی در برابر شهردار منطقه نونیائوی سانتیاگو پایتخت شیلی، شهردار آن منطقه می شود.

مایا فرناندز آینده، چهل و یک ساله نوه دختری سالوادور آلنده است – رئیس جمهوری سوسیالیست شیلی که سال 1973 در کودتای نظامی به رهبری آگوستو پینوشه سرنگون شد. مایا آلنده، روز یکشنبه در نخستین رقابت سیاسی اش، انتخابات شهرداری مناطق مختلف سانتیاگو، بر رقیبش پدرو سابات، شهردار فعلی منطقه نونیائو پیروز شد. پیروزی خانم آلنده همزمان با قدرت گیری مجدد احزاب چپگرای شیلی در انتخابات سراسری شهرداری ها حاصل شد.

خانم آلنده، سوسیالیستی که نام خانوادگی پدر بزرگش را به عنوان برچسب سیاسی اش یدک می کشد، در کوبا بزرگ شد، کشوری که پس از سرنگونی و کشته شدن سالوادور آلنده در جریان کودتای سال ۱۹۷۳ آگوستو پینوشه، تبعیدگاه مادرش بئاتریس بود. وی چند سالی عضو شورای شهر سانتیاگو بود.

بزرگترین پیروزی چپگراها در انتخابات سراسری شهرداری های شیلی، در مرکز سانتیاگو پایتخت آن کشور بود – جایی که کارولینا توها بر رقیبش پابلو زالاکت از حزب محافظه کار دست راستی موسوم به «اتحادیه دموکراتیک مستقل» پیروز شد.

با این حال، تحلیلگران می گویند این پیروزی را نمی توان دلیل تمایل مردم شیلی به سوسیالیست ها دانست، و شرکت اندک مردم در انتخابات روز یکشبنه گواه این امر است. چون در برخی مناطق نزدیک به هشتاد درصد از واجدین شرایط رأی دادن، در انتخابات شرکت نکردند.
XS
SM
MD
LG