لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

ایزابل آلنده برنده جایزه بزرگ ادبیات هانس کریستین آندرسون شد


ایزابل آلنده برنده جایزه بزرگ ادبیات هانس کریستین آندرسون شد
ایزابل آلنده برنده جایزه بزرگ ادبیات هانس کریستین آندرسون شد

بنیاد ادبی هانس کریستین آندرسون در دانمارک اعلام کرد ایزابل آلنده نویسنده نامدار اهل شیلی برنده جایزه بزرگ امسال این بنیاد فرهنگی حوزه کودکان شده است.

این جایزه بزرگ در حوزه ادبیات کودکان هر ساله به یکی از نویسندگان برجسته جهان اهدا می شود که در حوزه ادبیات کودکان اثری تاثیرگذار خلق کرده باشند.

ایزابل آلنده ۶۸ ساله خالق رمان های: «خانه ارواح»، «پائولا»، و «جزیره ای در ژرفای دریا» تاکنون موفق به دریافت چندین جایزه ارزشمند ادبی جهان شده است. ایزابل آلنده که نوشتن را با روزنامه نگاری آغاز کرد، درباره گرایش او به ادبیات می گوید یکبار در جریان مصاحبه مطبوعاتی با نرودا او متوجه توانایی من در زمینه ادبیات شده و مرا تشویق به نوشتن داستان کرد.

ایزابل فرزند توماس آلنده پسرعموی سالوادور آلنده رییس جمهوری برگزیده شیلی است که از پی کودتای ژنرال پینوشه در سال ۱۹۷۳ و در جریان بمباران کاخ ریاست جمهوری به قتل رسید. ایزابل آلنده پس از نزدیک به چهل سال از آن رویداد همچنان خواستار روشن شدن جزییات قتل دکتر آلنده رییس جمهوری شیلی ست. ایزابل آلنده تاکید کرده است سالوادور آلنده آنچنان بزرگ است که نمی توان از روشن شدن جریان قتل او چشم پوشی کرد.

ایزابل آلنده پس از کودتای پینوشه از شیلی گریخت و سال ها در اروپا زندگی کرد؛ و پس از برقراری دوباره دمکراسی در شیلی به کشورش بازگشت.

گفتنی است تلفظ درست نام خانوادگی این نویسنده شیلیایی اسپانیایی زبان در اصل «آینده» است؛ اما به دلیل ترجمه مرسوم آن در ایران به «آلنده» معروف شده است.

XS
SM
MD
LG