لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

درخواست خامنه‌ای از «دولت‌های اسلامی» برای بستن راه «صدور نفت و ارزاق» به اسرائیل


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مداخله جمهوری اسلامی در تجمعات حمایت از گروه‌های فلسطینی در برخی کشورها را رد کرد.

خامنه‌ای روز چهارشنبه از «دولت‌های اسلامی» خواست که با اسرائیل «همکاری اقتصادی نکنند» و خواستار آن شد که «همه دنیای اسلام» با «بسیج» علیه اسرائیل «راه صدور نفت و ارزاق» به این کشور را ببندند.

خامنه‌ای در حمایت از حمله تروریستی حماس به اسرائیل که طی آن صدها غیرنظامی از جمله کودکان، زنان، و سالمندان کشته شدند، مدعی شد که این گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی «محصول سال‌ها تلاش» اسرائیل و «پشتیبانان» آن را «در چند ساعت» از بین برد.

پیش از این، سناتور بن کاردین، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، درباره «نقش عملیاتی» جمهوری اسلامی در عملیات حماس علیه اسرائیل به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفته است: «ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی با حمایت‌های طولانی‌مدت، به سازمان حماس برای انجام عملیات تروریستی، ظرفیت‌ داده، بنابراین واضح است که رژیم ایران در مورد حملات حماس، مسئولیت دارد.»

این عضو دموکرات سنای آمریکا با بیان این که «ما در حال بررسی نقش جمهوری اسلامی در این عملیات هستیم»، تأکید کرده است: «ما در توافق عادی‌سازی و پیمان ابراهیم، برای تقویت اسرائیل در منطقه‌ و برای آرام‌کردن اوضاع، همکاری کرده‌ایم و باید مطمئن شویم که این حمله وقیحانه و بی‌سابقه، مذاکرات عادی‌سازی را متوقف نمی‌کند چرا که ما نمی‌خواهیم تروریست‌ها برنده شوند.»

رهبر جمهوری اسلامی «آمریکا، فرانسه، و انگلیس» را به «مقابله» با فلسطینی‌ها «در قضیه تعیین‌کننده غزه» متهم کرد و با رد دخالت جمهوری اسلامی در تجمع‌های حمایت از گروه‌های فلسطینی در شماری از کشورها، گفت: «می‌گوید اجتماع مردم در انگلیس کار ایران است. لابد بسیج لندن و بسیج پاریس این کار را کرده‌اند.»

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی پس از آن است پلیس بریتانیا درباره مداخله عوامل حکومت ایران برای بالا بردن تنش در راهپیمایی‌های حمایت از گروه‌های فلسطینی هشدار داد.

روزنامه تایمز پیش از این گزارش داده بود که جمهوری اسلامی به دنبال گسترش تجمع‌ها و به وجود آوردن ناآرامی در بریتانیا است.

علی خامنه‌ای همچنین خواستار آن شد که «بمباران غزه فورا قطع» شود و از «تروریست» نامیده شدن شبه‌نظامیان فلسطینی توسط «سیاستمداران و رسانه‌های غربی» در پی حمله ۱۵ مهر به خاک اسرائیل و کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ تن که اغلب غیرنظامی بودند، انتقاد کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفته که هر گونه بحث در مورد آتش‌بس در غزه تنها در صورتی ممکن است که حماس تمامی گروگان‌هایی را که در حمله هفتم اکتبر (۱۵ مهر) از اسرائیل ربوده شده بود، آزاد کند.

به گزارش نشریه هیل بایدن در پاسخ به این پرسش که آیا از توافق «آزادی گروگان‌ها در مقابل آتش‌بس» حمایت می‌کند، گفته است: «ما باید آن گروگان‌ها را آزاد کنیم و سپس می‌توانیم صحبت کنیم.»

با وجود حمایت رهبر جمهوری اسلامی و سایر مقامات حکومتی از گروه‌های فلسطینی و جرم‌انگاری هرگونه اقدام در طرفداری یا تأیید اسرائیل در ایران، در روزهای گذشته علاوه بر حمایت چشمگیر ایرانیان از حق دفاع اسرائیل در مقابل حملات گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، در شماری از تجمع‌های اعتراضی و معیشتی نیز شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» سر داده شده است.

جلال ایجادی، جامعه‌شناس به صدای آمریکا گفته، وقتی مردم ایران این شعار را می‌دهند، یعنی ایده «آرمان فلسطین» را رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG