لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

بلینکن خواستار افزایش میزان کمک‌های بشر دوستانه برای غیرنظامیان غزه شد


آرشیو
آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، بامداد روز چهارشنبه دهم آبان، اعلام کرد که در گفتگوی تلفنی با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، خواستار سرعت بیشتر و افزایش میزان توزیع کمک های بشر دوستانه به غیرنظامیان در نوار غزه شده است.

آقای بلینکن همچنین در پیام رسان «ایکس» نوشت که به منظور تلاش برای محافظت از شهروندان ایالات متحده، از آقای هرتزوگ خواسته است تا از گسترش جنگ جلوگیری شود.

ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا به دنبال حمله ۱۵ مهر شبه نظامیان فلسطینی به اسرائیل، که ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشت، بر حمایت از حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرده اند.

آنها همچنین خواستار لزوم آزادی فوری گروگان‌ها، و همچنین محافظت از جان غیرنظامیان فلسطینی ساکن غزه و تحویل کمک‌های بشردوستانه به آنها شده‌اند.

کاخ سفید روز سه‌شنبه نهم آبان ابراز اطمینان کرده بود که اسرائیل در تلاش است تا تلفات غیرنظامیان را در حملات خود به غزه به حداقل برساند. این در شرایطی است که افزایش تلفات غیرنظامیان در غزه، نگرانی سازمان های بین الملی امدادرسانی را به همراه داشته است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت که آمریکا می‌داند که هزاران غیرنظامی در غزه کشته و زخمی شده‌اند و زیرساخت‌ها در گلوله‌باران این منطقه آسیب دیده است.

او ادامه داد که کشتار غیرنظامیان، هدف جنگی اسرائیل نیست و افزود: «انکار نمی‌کنم که این اتفاق می‌افتد، البته که غم‌انگیز است اما هدف نیروهای اسرائیلی، بیرون راندن و کشتن عمدی غیرنظامیان بی‌گناه نیست و آن‌ها تلاش کرده‌اند تا آسیب به غیر‌نظامیان را به حداقل برسانند.»

گروه شبه نظامی حماس که از حمایت های جمهوری اسلامی برخوردار است، حکومت غزه را در دست دارد.

آمریکا، اتحادیه اروپا، ژاپن و اسرائیل گروه شبه‌نظامی حماس را به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG