لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

صدور حکم زندان برای چند فعال صنفی معلمان در شیراز؛ بازداشت یک فعال سیاسی در مشهد


بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در ایران
بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در ایران

منابع خبری در ایران از بازداشت یک فعال سیاسی در مشهد و صدور احکام زندان و ممنوعیت از حقوق اجتماعی برای چند فعال حقوق معلمان در شیراز خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ منابع حقوق بشری در روز سه‌شنبه دوم آبان، علی عاقل، فعال سیاسی در مشهد که دوشنبه به شعبه ۹۰۶ دادگاه انقلاب اسلامی مرکز استان خراسان رضوی احضار شده بود، پس از مراجعه به این واحد قضایی بازداشت شد.

خسرو علی‌کردی، وکیل دادگستری، در شبکه اجتماعی ایکس تأکید کرد که این فعال سیاسی «بدون داشتن وکیل انتخابی» به دادسرا رفت و با اتهام‌هایی از جمله «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی» روبه‌رو شد.

به گفته او، بازپرس «پس از تفهیم اتهام» برای علی عاقل وثیقه ۶۰۰ میلیون تومانی صادر کرد، اما «به دلیل نداشتن وثیقه مزبور» این فعال سیاسی به زندان منتقل شد.


این فعال سیاسی روز یک‌شنبه و پیش از رفتن به دادسرای انقلاب اسلامی مشهد در شبکه اجتماعی ایکس نوشته بود: «اگر اتفاقی برایم افتاد، فراموشم نکنید، من جز شما فریادرسی ندارم.»

همچنین، شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان ایران گزارش داد که شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس هشت تن از اعضای انجمن صنفی معلمان این استان را به «زندان و ممنوعیت از حقوق اجتماعی» محکوم کرد.

بر اساس رای این دادگاه، افشین رزمجویی، ایرج رهنما، اصغر امیر آزادگانی، و محمدعلی زحمتکش، هر یک به «پنج سال حبس و منع فعالیت در فضای مجازی و منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه به مدت دو سال» محکوم شده‌اند.

همچنین بنا بر این گزارش، دادگاه تجدیدنظر استان فارس مژگان باقری، زهرا اسفندیاری، عبدالرزاق امیری، و غلام‌رضا غلامی را «هر یک به دو سال حبس و مجازات تکمیلی» محکوم کرده است.

پیش از این میشل تیلور، نماینده دائم آمریکا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، از «بی‌اعتنایی آشکار رژیم ایران به حقوق بشر و آزادی بیان» انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG