لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

دادگستری استان البرز: حکم حمید قره‌حسنلو ۱۵ سال زندان است


حمید قره‌حسنلو یکی از متهمان پرونده کشته شدن روح الله عجمیان که در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود
حمید قره‌حسنلو یکی از متهمان پرونده کشته شدن روح الله عجمیان که در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده بود

رئیس دادگستری استان البرز روز پنجشنبه ۱۱ آبان، در واکنش به گفته های پدر روح‌الله عجمیان بسیجی کشته شده در اعتراضات سال ۱۴۰۱، اعلام کرد که هیچ‌کس در پرونده عجمیان، به نفع یا علیه متهمان دخالت و یا توصیه، به صورت شفاهی و یا کتبی نداشته است.

حسین فاضلی هریکندی تاکید کرد که حمید قره‌حسنلو» در حال تحمل ۱۵ سال نفی بلد در زندان یزد است.

به گفته او، نفی بلد ۱۰ سال در زندان کرمان برای حسین محمدی، رضا آریا، مهدی محمدی، پنج سال نفی بلد در زندان مشهد، برای محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره حسنلو ، و سه سال نفی بلد در زندان قم برای علی معظمی گودرزی در حال اجراست.

در این ارتباط، اعلام شده است که آرین فرزان نیا نیز با توجه به نیاز به بررسی مجدد و تکمیل تحقیقات، مانند سایر محکومان از ابتدای بازداشت تاکنون در زندان به سر می‌برد.

سخنان رئیس دادگستری استان البرز پس از آن ابراز شد که پدر روح الله عجمیان چهارشنبه شب دهم آبان، در یک برنامه زنده تلویزیونی، به علی اکبر ولایتی، مشاور علی خامنه‌ای، حمله کرد و او را عامل اعدام نشدن افراد بیشتری به خاطر کشته شدن پسرش دانست.

او بدون استناد به مدارک عنوان کرد که ۸۰ تن متهم پرونده بوده‌اند که فقط ۸ تن آنها در بازداشت هستند و اگر ولایتی سرش را بچرخاند، این ۸ تن هم آزاد می‌شوند.

آنطور که رسانه‌های ایران نوشته‌اند، پدر این بسیجی خواستار اعدام‌های بیشتر بوده و در واکنش به تلاش مجری برای مدیریت برنامه گفت که در چندین بار حضور در صداوسیما به او گفته‌اند درباره ولایتی چیزی نگو و شما از او می‌ترسید.

بنابر تصاویر منتشر شده از این برنامه، پدر بسیجی کشته شده با گفتن «ولایتی قاتل بچه من است»، «قهر» کرد و از استودیو خارج شد.

دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در فروردین ماه در حکمی جدید برای حمید قره‌حسنلو، پزشک متهم در پرونده بسیجی کشته شده روح‌الله عجمیان، او را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.

این پرونده در ابتدا ۱۶ متهم داشت که در پی صدور احکام اولیه در همین شعبه و تایید آن در دیوان عالی کشور، محمد حسینی و محمد مهدی کرمی توسط قوه قضاییه به اعدام محکوم شدند که این احکام به رغم اعتراض های بسیار در داخل و خارج از ایران اجرا شدند، اما پرونده بقیه متهمان «جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شد.»

حمید قره‌حسنلو همراه با همسرش، فرزانه، پس از مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در کرج، با حمله نیروهای امنیتی به خانه‌شان بازداشت شدند.

حمید قره‌حسنلو پزشک ۵۳ ساله یکی از پنج نفری است که به اتهام «کشتن یک بسیجی» به اعدام محکوم و سپس لغو شد.

بازداشت شدگان در این پرونده اتهام قتل این بسیجی را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG