لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان از اجرای حکم تبعید دکتر قره‌حسنلو و دیگر متهمان پرونده «روح الله‌ عجمیان» خبر داد


دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه
دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش فرزانه

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان روز سه‌شنبه اعلام کرد که حکم تبعید زندانیان مرتبط با پرونده روح‌الله عجمیان، به اجرا درآمده است.

به موجب حکم دادگاه در این پرونده، دکتر حمید قره‌حسنلو ۱۵ سال به زندان یزد، فرزانه قره‌حسنلو پنج سال، محمدامین اخلاقی و امین مهدی شکراللهی پنج سال به زندان مشهد، حسین محمدی، مهدی محمدی و رضا آریا ۱۰ سال به زندان کرمان و علی معظمی گودرزی سه سال به زندان قم تبعید شده‌اند.

آن‌گونه که فاضلی هریکندی رئیس کل دادگستری البرز گفته است دلیل صدور احکام «حبس نفی بلد» به این خاطر بوده که عنوان اتهامی «قتل عمد» تشخیص داده نشده، بلکه حسب مورد «افساد فی الارض» و «محاربه» بوده است.

این مقام قضایی دلیل انتساب اتهام «افساد فی الارض» را نیز با استناد به ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی، به جهت ارتکاب «جرایم متعدد» از جمله «جرایم» علیه امنیت کشور، اخلال در نظم عمومی، شرکت در تجمع غیرقانونی و انسداد بزرگراه و ممانعت از عبور و مرور، «حمله به مامورین» در حین انجام وظیفه، تخریب اموال عمومی و خصوصی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب «جرایم علیه امنیت کشور» و «جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد» که موجب «اخلال شدید» در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به کشته شدن «بسیجی غیرمسلح» شد دانسته که به گفته او پس از رسیدگی، برخی از متهمان به اعدام محکوم شدند.

روح‌الله عجمیان در میانه اعتراضات سراسری حضور داشت و ۱۲ آبان ۱۴۰۱ طی تجمعات چهلم حدیث نجفی کشته شد. افراد تبعید شده در این پرونده متهم به دخالت در کشتار عجمیان هستند.

این پرونده در ابتدا ۱۶ متهم داشت که در پی صدور احکام اولیه در همین شعبه و تایید آن در دیوان عالی کشور، محمد حسینی و محمد مهدی کرمی توسط قوه قضاییه اعدام شدند، اما پرونده بقیه متهمان «جهت رسیدگی و صدور حکم مجدد به همان شعبه اعاده شد.»

XS
SM
MD
LG