لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

خروج گروه وابسته به القاعده از شمال سوریه


اعضای «دولت اسلامی عراق و شام» در حال رژه نظامی در شهر تل ابیض در مرز شمالی سوریه با ترکیه
اعضای «دولت اسلامی عراق و شام» در حال رژه نظامی در شهر تل ابیض در مرز شمالی سوریه با ترکیه
فعالان مخالف دولت سوریه می گویند یکی از گروه های وابسته به القاعده، در پی حملات سنگین دیگر گروههای اسلامگرا، نیروهایش را از مناطق استراتژیک شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه خارج کرد.

جنگ میان گروه موسوم به امارت اسلامی عراق و شام – از سازمان های اسلامگرای وابسته به القاعده که رهبری اش را شورشیان خارجی در دست دارند – با دیگر گروه های اسلامگرای سوریه، از جمله جبهه النصره از چند روز پیش درگرفت. تنش ها بر سر حوزه فعالیت و قلمرو نفوذ گروه های نامبرده در مرز طولانی سوریه با ترکیه آغاز شده بود.

این منطقه در تأمین آذوقه و مهمات برای شورشیانی که با دولت بشار اسد می جنگند اهمیت کلیدی دارد. واحدهای ارتش آزاد سوریه که از جانب کشورهای غربی حمایت می شوند هم در نبرد علیه «داعش» شرکت داشتند.

اما در جریان خروج نیروهای داعش در روز یکشنبه از مناطق مورد منازعه و از جمله از شهر الدانا در استان ادلب و شهر اطما، که خط تدارکاتی مهم شورشیان است، هیچ درگیری صورت نگرفت. منابع وابسته به شورشیان و دیپلماتهای مقیم خاورمیانه می گویند به نظر می رسد توافقی صورت گرفته تا جلو درگیری هایی که موجب تضعیف دو طرف و قدرت گرفتن نیروهای اسد در آن منطقه می شود گرفته شود.

گروه های شورشی جبهه النصره و احرار الشام کنترل مواضع امارت اسلامی عراق و شام، در شهر های الدانا و اطما را در دست گرفتند.

فراس احمد یکی از مخالفانی که علیه دولت بشار اسد مبارزه می کند می گوید «گروه اسلامگرای داعش بدون درگیری مواضعش را تخلیه کرد. نیروهای آن گروه تلفنگ و سلاح های سنگین خود را از منطقه خارج می کنند، و به نظر می رسد که به طرف حلب در حرکتند.»
XS
SM
MD
LG