لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

هیگل و امنیت خلیج فارس


ایالات متحده آمریکا علاقه ای دیرپا به یک خاورمیانه با ثبات و صلح آمیز دارد، و با وجود تغییرات جاری در منطقه، همچنان به امنیت متحدان و شریکان خود در آنجا متعهد خواهد ماند.
چاک هیگل وزیر دفاع، روز ۷ دسامبر در سخنانی در مجمع گفت و شنود منامه، اجلاس سالیانه وزیران و مقامات امنیتی کشورهای حاشیه خلیج فارس در بحرین، گفت در حالی که چشم انداز سیاسی طی پنج سال گذشته در خاورمیانه بشدت تغییر کرده است، شکل درگیری آمریکا در منطقه نیز عوض شده است. ما به جنگ در عراق پایان دادیم، و در روند پایان دادن به ماموریت رزمی خود در افغانستان هستیم. با این حال، چالش های منطقه ای باقی است و برخی گسترش یافته اند. افراط گرائی خشن، آشوب های منطقه ای ناشی از دولت های شکست خورده، و بازیگران بی ثبات کننده از هر نوع، گروه های غیر دولتی، و آنهایی که از حمایت دولت برخوردارند، از آن جمله هستند.
چاک هیگل گفت بنابراین، آمریکا نگرش استراتژیک جدیدی را در خاورمیانه و در دیگر نقاط جهان تقویت می کند. او گفت: ما می دانیم نفوذ و رهبری ما نه فقط به قدرت خود ما، بلکه همچنین به شناخت محدودیت های آن و استفاده خردمندانه از نفوذمان، و نیز همکاری با شریکان برای کمک به آنها در تقویت توانایی هایشان، بستگی دارد.
تجربه های دهه گذشته ما را برای استفاده از ابزار سیاست خارجی، از جمله دیپلماتیک، اقتصادی، تجارتی، کمک توسعه وقدرت نظامی، به چالش گرفته است- استفاده موثرتر از این قدرت ها، در هماهنگی بیشتر با شریکان و دوستانمان.
این نگرش، در رویکرد ما نسبت به سوریه ، در حالی که به کار با شریکانمان در سراسر منطقه برای کمک به توافق سیاسی و پایان دادن به مناقشه ادامه می دهیم، نمایان است. ما همچنین موفقیت هایی را در مذاکره با ایران در مورد متوقف ساختن توسعه بیشتر برنامه اتمی شاهد بوده ایم، هر چند می دانیم این فقط یک جنبه نفوذ بی ثبات کننده ایران در منطقه است.
همانند ۳۰ سال گذشته، آمریکا قصد دارد به همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس ادامه دهد، و حتی آنرا تقویت کند.
چاک هیگل گفت «ملت ها وقتی برای منافع مشترک کار کنند، قویتر می شوند – نه ضعیف تر. تعهد آمریکا به این منطقه ثابت شده است و ادامه دارد.»
XS
SM
MD
LG