لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

ایرباس در فروش جت از بوئینگ عقب افتاد


یک هواپیمای ایرباس ایرانی در فرودگاه آمستردام هلند
یک هواپیمای ایرباس ایرانی در فرودگاه آمستردام هلند

ایرباس قصد دارد تا پايان سال جاری، به تعداد سال گذشته يعنی ۶۲۶ فروند تحويل دهد

بنا به آمار منتشر شده از سوی شرکت هواپيماسازی اروپايی «ايرباس»، اين شرکت در ۹ ماه نخست سال جاری مسيحی ۷۶ هواپيمای جت فروخت، که نشان می‌دهد از نظر تعداد هواپيماهای فروش رفته پشت سر رقيب آمريکايی خود، يعنی بوئينگ، قرار دارد.

بنا به ارقام مندرج در گزارش ماهانه ايرباس، شرکت هواپيمايی خصوصی منطقه‌ای «نايل اير» در نمايش هوايی سال ۲۰۰۷، مجموعا ۹ فروند جت سری A321 را به ايرباس سفارش داده بود، اما امسال ۷ سفارش را لغو نمود، و اين مجموع جت های فروخته و تحويل داده شده توسط ايرباس را به ۶۹ فروند تقليل داد.

ايرباس ۵۴ فروند هواپيما را در ماه سپتامبر تحويل داد، از جمله ۴ فروند از جت های سوپرجامبوی A380 ، که تعداد جت های فروخته شده اين سری را در سال جاری به ۲۱ فروند می رساند.

در نه ماه اول سال جاری، ایرباس برای ۱۰۷۷ فروند جت سفارش دريافت کرد. پس از لحاظ تعداد لغو شده و درنظر گرفتن تبدیل بین مدل‌های مختلف، سفارشات خالص در پايان اين دوره به ۷۹۱ فروند رسيد.

بین ماه های ژانویه تا سپتامبر ایرباس مجموعا ۴۴۳ هواپیما تحویل داد.

ایرباس قصد دارد تا پايان سال جاری، به تعداد سال گذشته يعنی ۶۲۶ فروند تحويل دهد، که اين شامل نخستين مدل A350 است که هفته پيش مجوز ايمنی اروپا را دريافت کرد. اين شرکت همچنين گفته است ميزان سفارشات خالص بايد بيش از سطح تحويل داده شده باشد.

شرکت اجاره دهنده آواس AWAS در ماه سپتامبر دو هواپيمای جت A350-800 را به مدل بزرگتر A350-900 تبديل کرد. مشتريان ايرباس از بازار هواپیماهای جت کوچک و بدون مشتری نظير A350 بيرون می آيند، و انتظار هم نمیرود که ايرباس از اين پس به ساخت اين سری از هواپيماهای جت ادامه دهد و در عوض به ساهت نوع A330 خواهد پرداخت.

بوئینگ هفته گذشته گزارش داد که در ۹ ماه نخست سال جاری ۱۱۰۶ سفارش، و پس از لغو ۱۰۶ فروند، ۱۰۰۰ سفارش دريافت کرده است. اين شرکت تا کنون ۵۲۸ فروند جت تحويل داد، در برابر ۷۱۵ تا ۷۲۵ فروند که هدفش برای تمام سال بوده است.

XS
SM
MD
LG