لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

ناسا، بوئينگ و «اسپيس ايکس» را برای انتقال فضانوردان آمریکایی انتخاب کرد


سفينه اژدهای۲ ساخته اسپيس ايکس
سفينه اژدهای۲ ساخته اسپيس ايکس

سازمان فضانوردی ايالات متحده (ناسا) یک گام بزرگ در راه رسیدن به هدف خود برای اعزام فضانوردان آمريکايی به فضا، از داخل خاک آمريکا، نزديکتر شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، سازمان ناسا روز سه‌شنبه ۲۵ شهريور، شرکت بوئينگ و شرکت «اسپيس ايکس» را برای انتقال فضانوردان ظرف سال‌های آتی به ايستگاه فضايی بين‌المللی انتخاب کرد.

چارلز بولدن مدیر ناسا نام برندگان رقابت برای بدست آوردن اين قرارداد را در مرکز فضایی کندی، در مجاورت محلی که مسافران در آينده قرار است از آنجا به فضا اعزام شوند، اعلام کرد. پشت سر او بر روی ديوار عبارات «آمریکا را براه اندازيم» و «حمل‌ونقل تجاری مسافران، ماموريت در برابرمان قرار دارد» با آرم بزرگی بطور برجسته به‌چشم می‌خورد.

بولدن، در حالی که با دو انگشت خود به آرم بزرگ و روشن پشت‌سرش اشاره می‌کرد، گفت «از شما می‌خواهم به پشت سر من نگاه کنید. من اعتراف می‌کنم که امروز خوشحال هستم.»

اين قرارداد باعث می‌شود که ناسا برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی و برگرداندن آنها به زمین ديگر محتاج روسيه نباشد. ناسا برای نخستين اعزام فضانورد از کيپ کاناورال، سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) را در نظر گرفته است، اما تاکيد دارد که برای رسيدن به اين هدف موازين ایمنی را قربانی نخواهد کرد.

اساس تصميم ناسا بر ترکيبی از فناوری فضانوردی قديمی و جديد قرار دارد: بوئینگ بزرگ و سنتی، که به ساخت ایستگاه فضایی و آماده‌سازی سفینه‌های فضایی کمک کرد، و شرکت تازه و کوچکتر اسپيس ايکس، که تنها ۱۲ سال از عمرش می‌گذرد. اسپيس ايکس که مقر آن در کاليفرنيا است، هم‌اکنون بخشی از تجهیزات ایستگاه فضایی را ارائه می‌کند، و کپسول خدمه آن شبیه کپسول حامل محموله‌هايش است.

ناسا برای آزمايش، دريافت مجوز و پرواز کپسول‌های خدمه به بوئینگ ۴ ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار و به اسپيس ايکس ۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار خواهد پرداخت. ناسا همچنین می‌گويد در اين قراردادها حداقل ۲ و حداکثر ۶ ماموريت برای ۴ خدمه بعلاوه منابع و آزمايشات علمی درنظر گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG