لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۳

سازمان هواپيمايی آمریکا خواستار تغییرات در کابین خلبان هواپیماهای بوئینگ شد


سازمان هواپيمايی فدرال ايالات متحده آمريکا از خطوط هواپيمايی خواست تنظيمات و نمایشگرهای داخل کابين خلبان بيش از ۱۳۰۰ هواپیمای جت بوئينگ را به منظور پیشگیری از تداخل امواج تلفن‌های هوشمند و بيسيم بر روی سيستم الکترونیک داخل آن تغيير دهند.

بر اساس سندی که سازمان هواپيمايی فدرال صادر کرد، شرکت‌های هواپيمايی موظف هستند ظرف ۵ سال آينده برخی از صفحه‌های نمايشگر داخل کابين خلبان، که ساخت شرکتی است به نام «هانيول اينترنشنال» بوده و در هواپیماهای بوئينگ ۷۳۷ و ۷۷۷ بکار رفته است، را تعويض کنند.

سازمان هواپيمايی فدرال آمریکا همچنین گفت صفحه‌های نمایشگر داخل کابین خلبان در معرض تداخل امواج بيسيم بوده‌اند. آزمايشات مستقلی که توسط اين سازمان و شرکت بوئينگ انجام شد، هر دو نشان داد که صفحه‌های مورد نظر هنگامی که یک وسیله بيسيم در نزديکی آنها مورد استفاده قرار می‌گرفت، قطع و وصل می‌شدند.

اين سازمان فدرال، که ناظر و مسئول ايمنی خطوط هوايی کشوری است، می‌گويد صفحه‌های نمايشگر سیسم‌های داخل کابين خلبان در این نوع از هواپیماهای بوئینگ، از فرکانس‌های تلفن‌های هوشمند، رادارهای آب‌وهوايی، و ارتباطات ماهواره‌ای موبايل نيز تاثير می‌پذيرند.

سخنگوی شرکت بين‌المللی هانيول اينترنشنال با بیان این که هيچ صفحه نمايشگری در هنگام پرواز بر اثر اختلالات بيسيم خاموش نشده است، گفت «تنها موردشناخته شده در زمان انجام آزمايش و در روی زمين اتفاق افتاد. ما در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) با بوئينگ همکاری و نگرانی‌ها را، با سخت‌افزارهای نمايشگر جديد، برطرف کرديم.»

صفحات نمايشگر، اطلاعات بسیار مهم پرواز، از جمله سرعت حرکت هوایی، ارتفاع و اطلاعات ناوبری را نمايش می‌دهند و تعويض هر يک از آنها هزاران دلار هزینه در بر خواهد داشت. هزينه جایگزینی تمام واحدهايی که سازمان هواپيمايی فدرال خواستار آن شد، برای شرکت‌های هواپيمايی به ۱۴ میلیون دلار خواهد رسید.

سخنگوی بوئینگ در این زمینه گفت آن شرکت این توصیه‌ها را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۲ به شرکت‌های هوايی کرده بود. دستورات سازمان هواپيمايی فدرال اجرايی کردن آن توصيه را اجباری می‌کند.

XS
SM
MD
LG