لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

تشدید آلودگی هوا در ۵ کلان‌شهر ایران؛ کارشناس محیط زیست: سلامتی مردم برای حکومت مطرح نیست


آلودگی هوا در تهران - آشیو
آلودگی هوا در تهران - آشیو

پایگاه‌های اورژانس در ایران در پی تشدید آلودگی هوای تهران و چهار کلان‌شهر دیگر، در حالت آماده‌باش قرار گرفتند. در این ارتباط، ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست، به صدای آمریکا گفته که جمهوری اسلامی معضل آلودگی هوا را رها کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس، روز سه‌شنبه ۲۳ آبان، درباره هشدار نارنجی این سازمان گفت پیش‌بینی شده است که کیفیت هوای تهران، کرج، اصفهان، اهواز، و اراک در روز چهارشنبه ۲۴ آبان، و همچنین صبح پنج‌شنبه ۲۵ آبان دوباره کاهش یابد و بر این اساس، «تمامی پایگاه‌ها و مراکز اورژانس در این پنج کلان‌شهر، در آماده‌باش کامل قرار دارند.»

به گفته او، آمبولانس‌های اورژانس در این روزها «در مراکز جمعیتی و میادین» این پنج کلان‌شهر مستقر خواهند شد.

رئیس سازمان اورژانس همچنین توصیه کرد که «افراد دارای بیماری‌های تنفسی، قلبی، عروقی، و بیماری‌های زمینه‌ای» به علاوه «سالمندان، کودکان، و زنان باردار از حضور در فضاهای باز پرهیز کنند» و از «فعالیت‌های پرتحرک» نیز خودداری کنند.

در همین زمینه، محمداسماعیل توکلی، رئیس مرکز اورژانس استان تهران، نیز به ایسنا گفت «اتوبوس آمبولانس‌ها و درمانگاه‌های سیار» در میدان‌های «آزادی، انقلاب و تجریش» مستقر می‌شوند.

یک بررسی نشان داده که انواع آلودگی سالانه جان «۹ میلیون تن» را در جهان می‌گیرد. این پژ‌وهش می‌گوید «هوای سمی و آب و خاک آلوده» تهدیدی برای سلامت انسان و سیاره‌ها محسوب می‌شود و «پایداری جوامع مدرن» را به خطر می‌اندازد.

ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست، درباره تشدید مداوم آلودگی هوا در شهرهای ایران به صدای آمریکا گفته که حکومت جمهوری اسلامی معضل آلودگی هوا را رها کرده است و اساسا سلامت مردم دیگر برای حکومت مطرح نیست.

XS
SM
MD
LG