لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

رونمایی از ریزگرد‌ها از ترکمنستان؛ نفس ایران به شماره افتاد


وضعیت هوا در شهر گرگان - یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲
وضعیت هوا در شهر گرگان - یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲

میزان آلودگی هوا و هجوم ریزگردها در آسمان ایران در حال افزایش است و بر اساس اعلام رسانه‌ها، ۶۰ درصد ایران مورد هجوم ریزگردها قرار گرفته است؛ سازمان محیط زیست ایران می‌گوید مناطقی در شمال غربی ایران با یک موج ریزگرد از منشایی جدید روبرو شده: ترکمنستان

طی روزهای اخیر مردم شهرهای شمالی شاهد نفوذ ریزگردهایی از ترکمنستان به گلستان و مازندران بودند و یک کارشناس محیط زیست به بدتر شدن شرایط نسبت به یزد و اصفهان هشدار داد.

هرچند علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست ایران منشا ریزگردهای شمال و شمال شرق کشور را کشور ترکمنستان اعلام کرده اما محمد درویش کارشناس محیط زیست می‌گوید البته سهم ترکمنستان در افزایش ریزگردها در مازندران را تنها ۱۵ درصد است.

به گفته درویش، تمام دشت ترکمن صحرا و تالاب‌های بین المللی آن منطقه خشک شده‌اند اگر نحوه تعاملاتمان را با طبیعت تغییر ندهیم، در استانهای شمالی با شرایطی وخیم‌تر از اصفهان و سمنان و یزد روبرو خواهیم شد.

علی سلاجقه روز دوشنبه در نشست خبری خود عامل اصلی را ورود ریزگردها از تکمنستان دانست و گفت که برای حل این مشکل قبلاً رایزنی هایی را انجام دادیم و حضوراً به ترکمنستان رفتیم و با مسئولین این کشور صحبت کردم.

به گفته وی بخشی از ریزگردها نیز « گاهی ریزگرد از شاخ آفریقا بلند می‌شود، منطقه وسیعی را طی می‌کند و به کشور ما می‌رسد.»

در یک هفته گذشته شهرستان‌های بندرترکمن، بندرگز و گرگان و بخش‌هایی از نواحی شمالی مورد حجوم ریزگردها قرار گرفتند.

روزنام «هم‌میهن» نیز به نقل از دبیر ستاد ملی گردوغبار کشورنوشت که منشأ ریزگردهای کنونی ترکمنستان است و هم‌زمان تودۀ دیگری نیز با منشأ سمنان در استان‌های قم و جنوب تهران شکل گرفته و علاوه بر آن یک تودۀ دیگر از عراق نیز بخش‌هایی از جنوب غربی مانند دشت آزادگان، شوش و مقداری از استان ایلام را آلوده کرده است.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که وضعیت فعلی شهرهای مختلف به غیر از گردوغبار گسترده‌ای است که از هفته‌های گذشته استان سیستان‌وبلوچستان و بخش‌هایی از خراسان را در بر گرفته است.

منصور سهرابی متخصص بوم‌شناسی و محیط زیست اما به صدای آمریکا گفت:«ریزگردهای ایران دو کانون داخلی و خارجی دارد ولی مسئله اصلی مربوط به کانونهای داخلی است نه کشورهای خارجی.»

او افزود:«مسیر طی شده که منجر به خشکیدن تالابهای ایران شده و بسیاری از مناطق کشور و همه ایران را درگیر ریزگردها کرده است ناشی از مدیریت غلط جمهوری اسلامی است.»

XS
SM
MD
LG