لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۴

جامعه جهانی ایدز در سوگ یوپ لانگ نشست


در پی مرگ ۱۰۰ شرکت کننده در کنفرانس ایدز در سقوط هواپیما در اوکراین، صدها نفر به محل برگزاری کنفرانس رفتند - ملبورن، ۱۸ ژوئیه
در پی مرگ ۱۰۰ شرکت کننده در کنفرانس ایدز در سقوط هواپیما در اوکراین، صدها نفر به محل برگزاری کنفرانس رفتند - ملبورن، ۱۸ ژوئیه

یوپ لانگ، چهره شناخته شده بین المللی و پژوهشگر ارشد ایدز یکی از قربانیان سقوط هواپیما در شرق اوکراین بود.

جامعه بین المللی پزشکی روز جمعه در ماتم از دست رفتن یک صد پژوهشگر و کارشناس جهانی ایدز بود که در مسیر پرواز به استرالیا برای شرکت در کنفرانس بین المللی ایدز، هواپیمایشان در شرق اوکراین سرنگون شد و جان باختند.

پرواز شماره ام اچ ۱۷ خطوط هوایی مالزی از هلند رهسپار کوآلالامپور بود که در مسیر بین المللی همیشگی، برفراز منطقه دونتسک در شرق اوکراین سرنگون شد و تمامی ۲۹۸ سرنشین آن زنده زنده در آتش سوختند. گفته می شود عامل سرنگونی هواپیمای مسافربری، یک موشک زمین به هوا بود که از ناحیه تحت کنترل جدایی خواهان روس گرا در اوکراین شرقی پرتاب شد. این واقعه مبتلایان به ایدز و اچ آی وی را از وجود یکصد کارشناس و پژوهشگر جهانی ایدز محروم کرد.

یکی از این پژوهشگران برجسته، یوپ لانگ بود که بیش از ۳۰ سال از عمرش را صرف تحقیق در زمینه اچ آی وی و ایدز و حمایت از دسترسی بیماران به داروهای ارزان قیمت برای مبتلایان به این آلودگی در کشورهای فقیر کرده بود.

پیتر پیوت مدیر دانشکده بهداشت و داروهای مناطق گرمسیری در لندن و مدیرعامل پیشین واحد ویژه سازمان ملل برای مقابله با ایدز، در واکنش به مرگ یوپ لانگ گفت: «بهداشت جهانی و مقابله با ایدز یکی از رهبران بزرگش را از دست داد.»

نخست وزیر استرالیا، میزبان کنفرانس امسال ایدز، حمله جدایی طلبان روس گرا به هواپیمای مسافری را محکوم کرد و گفت سفیر روسیه در مسکو را برای بحث در این باره احضار می کند.

تونی ابوت در سخنانی در پارلمان استرالیا گفت امروز روز شومی برای کشور ما و همه جهان است. هواپیمای ام اچ ۱۷ خطوط هوایی مالزی در شرق اوکراین سقوط کرده و دست شورشیان جدایی طلبی که از مسکو حمایت می شوند، پشت این حمله دیده می شود.»

دنیز نپتاین، فرماندار ویکتوریا، که شهر ملبورن، محل برگزاری کنفرانس ایدز در آن واقع است می گوید مقام های ایالتی هنوز در تلاش هستند تا تعداد دقیق افرادی را که قرار بوده در کنفرانس شرکت کنند، ولی در سانحه هوایی جان باخته اند، مشخص کنند: «تعداد کارشناسان ارشد شرکت کننده در کنفرانس که مسافر پرواز سرنگون شده بودند مشخص است. ولی جدا از چهره های سرشناس، عده زیادی پژوهشگر، پزشک و افراد دیگر هم که در صف مقدم مبارزه با ایدز بودند قرار بود خود را به این کنفرانس برسانند، برای همین تعداد دقیق آنها را نمی دانیم، فقط می دانیم تعدادشان قابل توجه است.»

جولی بیشاپ، وزیر خارجه استرالیا گفته دولتش به تحقیق درباره این رویداد ادامه خواهد داد. شورشیان جدایی طلب شرق اوکراین، ماه گذشته در این منطقه که زبان غالب مردم روسی است یک هواپیمای نظامی را سرنگون کردند که هر ۴۹ سرنشین آن کشته شدند. خانم بیشاپ گفت:

«دلیل سقوط هواپیما را به درستی نمی دانیم ولی تصور بر این است که هواپیما را سرنگون کرده اند. منتظر نتیجه تحقیق جامع و مستقل بین المللی درباره این رویداد می مانیم. استرالیا تقاضای دسترسی به منطقه سقوط هواپیما را کرده، و می دانیم که منطقه تحت کنترل شورشیان در شرق اوکراین است.»

انجمن بین المللی ایدز روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد در صدد دسترسی به جزئیات بیشتر درباره تاثیر سقوط هواپیمای مالزی بر کنفرانس پیش روست.

این انجمن اضافه کرده که برای ارج گزاردن به تلاش عظیم همکارانی که با شیوع ایدز در جهان مبارزه می کنند، کنفرانس طبق برنامه برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG