لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

آغاز جنگ «اشک آور» اصولگرایان


آغاز جنگ «اشک آور» اصولگرایان
آغاز جنگ «اشک آور» اصولگرایان

امروز نشست خبری علی اکبرجوانفکر، مدیر خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) و مشاور محمود احمدی نژاد، با حضور نیروهای دادستانی تهران ، متشنج و حتی به شلیک گاز اشک آور منجر شد. این اولین بار است که اختلاف نزدیکان محمود احمدی نژاد و حامیان رهبر جمهوری اسلامی به درگیری فیزیکی منجر شده است.

ظاهرا، آنها برای بازداشت علی اکبرجوانفکر آمده بودند اما بعد از مقاومت حامیان مدیرعامل ایرنا، ابتدا به او دستبند زدند و بعد گاز اشک آور شلیک کردند.

علی اکبر جوانفکر، زمانی نه چندان دور، خبرنگار بیت آیت الله خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی بود و در سالهای اخیر، در قامت مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد، با او همراه بود. بهمن ماه سال ۸۸ ، او مدیرعامل برگزاری جمهوری اسلامی ایران شد.

بنظر می رسد اختلاف نزدیکان محمود احمدی نژاد و حامیان رهبر جمهوری اسلامی، چنان جدی شده که امروز، ماموران دادستانی برای بازداشت جوانفکر، به روزنامه ایران رفتند.

بهانه این حضور، حکم اخیر دادگاهی در تهران است. دستگاه قضایی ، جوانفکر را بخاطر چاپ ویژه نامه «خاتون» که درباره حجاب، مسایل جنجالی مطرح کرده بود، به یک سال زندان و سه سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم کرد.

این حکم هنوز قطعی نشده اما ماموران دادستانی اصرار به بازداشت او داشتند که با وساطت محمود احمدی نژاد ، این بازداشت منتفی شد.

اختلاف اصولگرایان و جریان انحرافی

این اولین بار است که اصولگرایان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی و نزدیکان محمود احمدی نژاد اختلافات خود را در فاز برخورد فیزیکی آغاز کرده اند.

حامیان آیت الله خامنه ای ، جوانفکر و برخی دیگر نزدیکان دولت همچون اسفندیار رحیم مشایی را «جریان انحرافی» پیرامون محمود احمدی نژاد می نامند.

در دو سال اخیر برخی تصمیمات محمود احمدی نژاد موجب شده طیف از اصولگرایان حامی او، به منتقدانش تبدیل شوند.

منتقدان می گویند محمود احمدی نژاد درماجراهایی چون «اصرار بر معاون اولی رحیم مشایی» و «عزل مصلحی از وزارت اطلاعات»، در مقابل رهبر جمهوری اسلامی ایستاده است.

در هفته های اخیر، و با انتشار اسنادی از ارتباط برخی دولتی ها با پرونده فساد بانکی در ایران، اختلاف دولت و منتقدانش افزایش یافت و حتی نمایندگان طرح سوال از رییس دولت را پیش ببرند که بعد از توصیه های آیت الله خامنه ای ، برای علنی نکردن اختلافات، همه چیز دوباره عادی شد.

روز شنبه مصاحبه ای از علی اکبر جوانفکر با روزنامه اعتماد باردیگر آتش این اختلاف را شعله ور کرد. او اصولگریان منتقد دولت را متهم کرد که «از قافله جامانده اند» و «قافیه سیاست را باخته اند».

جوانفکر در گفتگو با روزنامه اعتماد به اصولگرایان منتقد دولت حمله کرد که به توقیف اعتماد منجر شد
جوانفکر در گفتگو با روزنامه اعتماد به اصولگرایان منتقد دولت حمله کرد که به توقیف اعتماد منجر شد

مشاور رییس جمهوری ایران همچنین از قوه قضاییه بخاطر برخورد با برخی نزدیکان دولت انتقاد کرد و بطور ضمنی ، برخی مقام ها چون صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه را به فساد مالی متهم کرد.

این اظهارات جوانفکر به توقیف روزنامه اعتماد منجر شد. اما او عقب نشینی نکرد. امروز نشست خبری برگزار کرد و همان حرف ها را زد. با این تفاوت که اینبار ماموران دادستانی در میانه ی جلسه ، به او دستبند زدند و بعد از مقاوت حامیان جوانفکر، گاز اشکآور هم پرتاب کردند.

در میان این درگیری، جوانفکر به ماموران گفته که محمود احمدی نژاد برای او وساطت کرده اما آن ها گفتند «ما كاري به رييس قوه قضاييه و همچنين رييس جمهور نداريم، ما دستور داريم.»

با اظهارنظر چند ساعت پیش محسنی اژه ای که جوانفکر بازداشت نشده ، مشخص می شود رایزنی ها جواب داده و مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد آزاد است.

این اولین بار است که اختلاف بین نزدیکان رییس دولت و رهبر جمهوری اسلامی به درگیری فیزیکی آنها در این سطح انجامیده است.

دلجویی دولتی ها

ساعاتی بعد از منتفی شدن بازداشت مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد ، سایت های نزدیک به او نشست خبری علی اکبر جوانفکر را پوشش داده اند.

همچنین امروز غروب، مرتضی تمدن، استاندار تهران ضمن بازدید از بخش هایی از روزنامه ایران ، از «آسیب دیدگان» ، «دلجویی» كرد.

در جریان برخورد ماموران دادستانی با حامیان جوانفکر ، یکی از خبرنگاران حاضر در نشست خبری زخمی شد و «مصیب نعیمی» مدیر مسئول روزنامه و بیش از ۳۰ تن از خبرنگاران و كاركنان روزنامه بازداشت شدند.

ساعتی پیش «مصیب نعیمی»، مدیرمسئول روزنامه ایران آزاد شد و استاندار تهران خبرداد که تا ساعاتی دیگری بقیه بازداشت شدگان نیز آزاد می شوند.

تاکنون محمود احمدی نژاد به تلاش برای بازداشت مشاور مطبوعاتی اش واکنشی نشان نداده اما آقای جوانفکر به ایسنا گفته که با وساطت رییس جمهوری، بازداشت او متوقف شده است.

استاندار تهران هم در بازدید از روزنامه ایران، از نحوه اقدام ضابطان قضایی برای بازداشت جوانفكر انتقاد كرد و گفت:«اگر قرار بود حكم قضایی اجرا شود، می توانستند به شیوه مناسبتری این حكم را اجرا كنند.»

XS
SM
MD
LG