لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۸

هشداراحمد خاتمی:نفرت از آمریکا از جان مردم نرود


امام جمعه موقت تهران شیپور بیدار باش برای نفرت پراکنی علیه آمریکا را به صدا درآورد.

احمد خاتمی که به مناسبت عید غدیر در مراسم پایانی همایش بین المللی غدیر شناسی در جهرم سخن می گفت، اعلام کرد:«بیدار باشید! امروز خطی در جریان است که سرِ خط در خارج، و میانه و وسط آن در داخل است. این خط می خواهد نفرت از آمریکا و استکبار را از جان مردم بگیرند که این ها وادادگان سیاسی هستند.»

نفرت پراکنی و مرگ ستایی در سخنان امام جمعه
زمانی که در نیویورک، در جریان اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، رفتارها و پیام های تفاهم جویانه میان بالاترین مقام های دو کشور ایران و آمریکا رد وبدل می شد، در تهران، قرار گرفتن خاطره ای قدیمی از اکبر هاشمی رفسنجانی بر سایت او که از موافقت آیت الله خمینی با حذف شعار مرگ بر آمریکا در رسانه ها و مکان های رسمی خبر می داد، حمله رسانه ها و افراد معروف به تندرو و منتسب به جناح اصولگرا علیه رابطه با آمریکا به اوج خود رسید. اکبر هاشمی رفسنجانی مورد اهانت و شماتت وابستگان به این طیف قرار گرفت و شعار مرگ بر آمریکا مورد تجلیل و تمجید قرار گرفت.

عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در سخنان روز پنجشنبه خود بر حفظ شعار مرگ بر آمریکا تاکید کرد و بر طبل جنگ و دشمنی کوفت. او گفت «تا شیطنت آمریکا هست، شعار مرگ بر آمریکا نیز پا برجاست وما در صحنه جهاد حضور داریم».

در حالی که چهره های اعتدال گرایی چون محمد خاتمی در جمهوری اسلامی می کوشند وجهی رحمانی از دین اسلام ارائه دهند و بر پرهیز از نفرت پراکنی و نفاق در جامعه هشدار می دهند، امام جمعه تهران در سخنانش از نمایندگان مجلس خواست «به امریکایی ها پیام بدهند روز به روز بر نفرت مردم ایران ( به آنان) افزوده می شود».

محمد خاتمی روز چهارشنبه در مراسم یادبود فریده ماشینی گفته بود:«حقیقت دین خدا، رحمانی است و متاسفانه در روزگار ما خشن‌ترین و نابردبارترین افراد خود را منتسب به دین می‌کنند».

احمد خاتمی که با به کار گرفتن زبانی اهانت بار و دشنام گونه و ادبیاتی تهاجمی و مبتذل از کلماتی چون «وقاحت اوباما»، «وادادگی» اعتدال گرایان، «توی دهن شرمن زدن»، « شیطنت آمریکا» ، «کورخواندن» دشمنان، و «وجود فریبکاری در ذات آمریکایی ها برای همیشه» استفاده می کرد از وزارت خارجه و برخی روزنامه ها خواست به جای آن که بگویند سخنان وندی شرمن بد ترجمه شده «توی دهنش بزنند».

وقایع نگاری یک فریب
نخستین بار خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران بود که با جداکردن نه کلمه از گزارش طولانی وندی شرمن در برابر کمیته روابط خارجی سنا در مورد مذاکرات ۵+۱ درژنو، که روز ۳ اکتبر صورت گرفت، ترجمه نادرستی از آن را منتشر کرد. در این گزارش خانم شرمن در پاسخ به این سوال سناتورها که چگونه می توان مطمئن بود که آقای روحانی از «تاکتیک مذاکره برای خریدن وقت» و توسعه برنامه اتمی استفاده نمی کند، با الهام از تجربه تاریخ گفت:همه می دانیم که فریبکاری بخشی از دی ان ا را تشکیل می دهد. عین متن پاسخ انگلیسی که در نشریه کریستین ساینس مانیتور چاپ شده چنین است:
“We know that deception is part of the DNA”

خبرگزاری فارس با افزودن یک کلمه ی «ایرانیان»، این نه کلمه را چنین ترجمه کرد:« فریب کاری در ژن ایرانیان است». و سپس در مقاله ای مفصل این گفته را توهین به مردم ایران و به عنوان نماد تفکر ضدایرانی تفسیر کرد و نتیجه گرفت که:«آیا می شود با آمریکایی ها به اعتمادسازی مبادرت کرد»؟

بیش از سی رسانه نزدیک به تندروها وکمیته روابط خارجی مجلس و حتی تحلیل گری چون صادق زیباکلام خواسته یا ناخواسته به دام این فریب افتادند و وارد کارزار شدند. زیباکلام آمریکایی ها را نژاد پرست خواند. عده ای از وجود ژن صهیونیستی در وندی شرمن خبر دادند وعده ای نیز خواستار تحریم حضور او در مذاکرات شدند. کمیسیون سیاست خارجی مجلس اظهارات «ضدایرانی» شرمن را «بشدت محکوم» کرد. حتی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز سخنان خانم شرمن را خلاف اصل احترام متقابل و نشانه بی اطلاعی او از اوضاع ایرانیان دانست و گفت «برخلاف اظهارات ایشان آنچه در دی ان ا ایرانیان وجود دارد مقاومت دربرابر قلدری و زورگویی است.»

اغتنام فرصت برای حمله تازه
خبرگزاری فارس به مدت سه هفته پس از انتشار گزاش خانم شرمن به سنا ساکت بود و تنها زمانی که وزیرخارجه ایران به خاطر محرمانه اعلام کردن محتوای مذاکرات ژنو زیر رگبار ضربه های بی دریغ رسانه ها و شخصیت های تندرو، از نظامی و روحانی و مجلسی و سپاهی، قرار گرفته بود، فرصت را برای انتشار این مقاله مغتنم شمرد. پس از انتشار در فارس، مقاله بیدرنگ در همه رسانه های تندرو واکنش یافت و با آنکه برخی از رسانه های هوادار دولت بر ترجمه غلط تاکید کرده و حتی عین نوشته انگلیسی را چاپ کردند اما سخنان احمد خاتمی نشان می دهد که تندرو های درون جمهوری اسلامی علاقه ای به رها کردن چنین فرصت مغتنمی برای زدن ضربتی دیگر، حتی اگر با واسطه یک تحریف و تقلب باشد، ندارند.

تحریف در ترجمه یا ژنتیکی بودن فریبکاری
احمد خاتمی با گفتن این که: «برخی به جای آن که در روزنامه ها بگویند سخن این آمریکایی بد ترجمه شده باید تو دهنش بزنند» نشان می دهد که از صحت و سقم ماجرا آگاه است. و با این حال ادامه تاکید او بر گزارش تحریف شده خبرگزاری فارس می تواند گواهی بر صحت گفته خانم شرمن باشد که فریبکاری هم بخشی از ژن آدم هاست. والبته این آدم ها می توانند ایرانی هم باشند.

مراقب باشید! مسئله اصلی حقوق بشر است
با این حال احمد خاتمی در این میان مسئله اصلی را مسئله اتمی ایران ندانست و از این که هدف اصلی، طرح خواست های حقوق بشری و ضد تبعیض جنسیتی در ایران است، ابراز نگرانی کرد. او هشدار داد که:«مراقب باشید! مسئله هسته ای موضوع اصلی نیست» و با استفاده از ضمیری که مرجع آن مجهول بود،افزود:«اگر این مسئله حل شد فردا مشکل حقوق بشری راه می اندازند که یکی از مفاد کنوانسیون آن تاکید دارد همان طور که مرد حق دارد چهار زن بگیرد، زن هم باید حق داشته باشد چهار مرد برای خود اختیار کند».

این هم معلوم نیست که اشاره آقای خاتمی به کدام کنوانسیون حقوق بشر است.
XS
SM
MD
LG