لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

تداوم اعتراض‌ها به برخورد با دختران رقصنده؛ سناتور روبیو از زنان ایرانی حمایت کرد


همزمان با ادامه واکنش ها به برخورد پلیس جمهوری اسلامی با دخترانی که ویدئوهای رقص خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا به «سرکوب زنان» در ایران اعتراض کرد.

این سناتور جمهوریخواه روز دوشنبه ۱۸تیر در توئیتر خود، بدون اشاره به حوادث اخیر و پخش مصاحبه‌های دخترانی که توسط پلیس بازداشت شده بودند، نوشت که رژیم ایران شهروندان خود را آزار می‌دهد؛ به ویژه زنان را از حقوق اولیه انسانی محروم می‌کند.

او همچنین نوشت: «من در همبستگی با زنان ایرانی در مبارزه صلح آمیز برای آزادی در کنارشان ایستاده‌ام. ایالات متحده و جهان باید آنچه را که در توان دارد برای حمایت از این زنان شجاع، که جان خود را برای مقابله با رژیم ایران در معرض خطر قرار می‌دهند، انجام دهد.»

همزمان، مارک دوبوویتز، رئیس اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها مستقر در شهر واشنگتن، نیز در توئیتی نوشت که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پخش به ظاهر اعترافات مائده هژبری که کنشگران می‌گویند اعترافات اجباری بوده است، باید تحت تحریم های ایالات متحده قرار بگیرد.

این پیام ها در حالی است که واکنش‌ها در فضای مجازی به برخورد امنیتی با دختران رقصنده که ویدئوی خود را در اینستاگرام منتشر کردند، و پخش ویدئوهایی از اعترافات آنها، همچنان ادامه دارد.

بسیاری از کاربران توئیتر پیام های خود در حمایت از این دختران را با هشتگ‌های #برقص تا برقصیم، # رقصیدن جرم نیست و #مائده هژبری منتشر کرده و ویدئوهایی از رقص خود در همراهی با این دختران منتشر کردند؛ از جمله کارکنان سازمان عفو بین الملل که با ترانه ایرانی در خیابان رقصیدند.

مقایسه با قربانیان سعید طوسی

از سوی دیگر، در ادامه انتقادها به تلویزیون دولتی ایران در انتشار ویدئوی اعترافات دختران رقصنده بازداشت شده، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس به رئیس صدا و سیما توصیه کرد که دستور دهد مصاحبه ای با قربانیان آزار جنسی سعید طوسی، مربی صوت و لحن قرآن انجام شده و در تلویزیون پخش شود.

او در پیامی در توئیتر خود با اشاره به شاکیان پرونده آزار جنسی سعید طوسی نوشت: «آنها ناامید از اجرای عدالت در دستگاه قضایی ایران می‌خواهند به دادگستری کشورهای خارجی متوسل شوند.»

دستگاه قضایی ایران رسیدگی به شکایت نوجوانانی که از آزار جنسی سعید طوسی، قاری نزدیک به بیت رهبری، شکایت کرده بودند، را متوقف کرد و برای او رای برائت صادر کرد.

انتقادها به بازداشت چند دختر جوان ایرانی که رقص‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کردند، از روز یکشنبه آغاز شد. پلیس ایران ضمن بازداشت این دختران، در یک برنامه تلویزیونی اعترافاتی از آنها پخش کرد.

«مائده هژبری» متولد ۱۳۸۰ در تهران، ورزشکار رشته پارکور و ژیمناستیک، از چند سال پیش ویدئوهای ریمیکس رقص خود با آهنگ های خوانندگان مشهور همچون «بیانسه» را در اینستاگرام منتشر کرد که مورد استقبال کاربران قرار گرفت. وی در یک سال در قالب یک ستاره اینستاگرامی بارها در لایو این شبکه اجتماعی با طرفداران خود صحبت کرد و گاهی به تبلیغات محصولات آرایشی و بهداشتی پرداخت؛ اقدامی که برای ستاره های اینستاگرامی حتی در ایران عادی است.

پس از پخش اعترافات او در تلویزیون، یکی از نزدیکان خانم هژبری به صدای آمریکا گفت که وی اکنون با سپردن وثیقه تا رسیدگی به پرونده او در دادگاه آزاد است.

گفته می شود که الناز قاسمی و دختری به نام شاداب، از دیگر دستگیر شدگان این پرونده هستند که با وثیقه آزاد شده اند.

الناز قاسمی که پس از آزادی از ایران خارج شده و به خانواده خود در کانادا پیوسته است در ویدئویی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد که این بازداشت ها حدود یک ماه پیش از پخش اعتراف های تلویزیونی صورت گرفته بود.

به گفته او، مائده و شاداب یکروز پس از بازداشت آزاد شدند و خود او نیز سه روز بعد از بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG