لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

صدراعظم آلمان پس از اسرائیل به دیدار با رئیس جمهوری مصر رفت


اولاف شولتز
اولاف شولتز

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه ۲۶ مهر، برای میانجی‌گری و تلاش برای کاهش تنش در خاورمیانه، وارد قاهره، پایتخت مصر، شد و با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، دیدار کرد.

صدراعظم آلمان در این دیدار از تلاش‌های مصر برای میانجیگری بین اسرائیل و حماس حمایت کرد.

درگیری بین اسرائیل و حماس از روز ۱۵ مهر آغاز شد. پس از آن که شبه‌نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی حملات تروریستی به بخش‌های مختلفی در جنوب اسرائیل انجام دادند که به کشته شدن دستکم ۱۴۰۰ نفر انجامید.

شولتز یک روز پیش از سفر به قاهره، به تل آویو رفت و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد.

صدراعظم آلمان به نخست وزیر اسرائیل گفته بود: «در این روزهای سخت برای دولت یهود، آلمان، بی‌شک در کنار مردم اسرائیل می‌ایستد و از آنها حمایت می‌کند.»

او به عنوان نخستین رهبر اروپایی که بعد از حمله تروریستی حماس به اسرائیل، به این کشور سفر کرد، گفت: «بسیار مهم است که امروز در این زمان‌ سخت در اسرائیل این را بگوییم که تاریخ آلمان و مسئولیتی که در قبال هولوکاست داشت، ما را ملزم می‌کند تا به حفظ امنیت و موجودیت اسرائیل کمک کنیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم در این دیدار با اشاره به «بریدن سر، تجاوز جنسی، قتل کودکان، ربودن زنان و کودکان» گفت که قتل عام حماس علیه اسرائیلی‌ها «بدترین جنایات انجام شده علیه یهودیان از زمان هولوکاست» بوده است.

او حماس را «نازی‌ جدید»‌ و مشابه «داعش»‌ نامید که در برخی موارد «بدتر از داعش» است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین تاکید کرد: «محور شرارت ایران - حزب الله - حماس، آشکارا می‌گوید هدفش ریشه‌کنی کشور اسرائیل است اما این تنها نبرد ما نیست، نبرد مشترک ما، نبرد تمدن علیه بربریت است و اگر در اینجا متوقف نشود، این وحشیگری خیلی زود، به تمام دنیا خواهد رسید.»

در این حال، اولاف شولتز در شبکه اجتماعی ایکس، حملات علیه موسسات یهودی و شورش‌های خشونت آمیز در خیابان‌های آلمان را محکوم کرد و این رفتارها را «غیرانسانی و نفرت انگیز» خواند.

او نوشت:‌ «یهودی ستیزی در آلمان جایی ندارد.»

XS
SM
MD
LG