لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

اوباما: آمریکا متعهد به کمک به حل بحران‌های آفریقا است


اوباما: آمریکا متعهد به کمک به حل بحران‌های آفریقا است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

رئيس جمهوری آمريکا با سخنرانی در مقر اتحاديه آفريقا به سفر ۵ روزه و ديدار تاريخی خود از کشورهای آفريقایی پايان داد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه ۲۸ ژوئیه، پيش از ترک اتيوپی به اعضای اتحاديه آفریقا گفت که همه افراد بشر شايسته رفتار برابر و يکسانند.

او گفت: «ما بايد کرامت ذاتی يکايک انسانها را پاس بداريم. کرامت و حیثیت انسانی...ايده اساسی مشترک همۀ انسانهاست، صرفنظر از اينکه از کجا آمده‌اند، چه شکلی دارند... چون ما همه برابر آفريده شده‌ايم و مورد لطف خداوند هستيم. يکايک انسان‌ها ارزش دارند، يکايک انسانها مهم هستند و يکايک انسانها سزاوار آن هستند که با احترام و کرامت با آنها رفتار شود.»

رئيس جمهوری آمريکا تأکيد کرد که ايالات متحده حاضر است در زمينه مسائل متعدد، از بهداشت جهانی گرفته تا بحران آب و هوایی کره زمين به همکاری و کمک به آفريقا ادامه دهد. چنانکه، سال پيش با شيوع بيماری ايبولا در غرب آفريقا ۳ هزار پرسنل نظامی آمريکا برای مبارزه با اين بيماری به گينه، سيرالئون و ليبريا اعزام شدند.

روز سه شنبه، همزمان با برنامه سخنرانی آقای اوباما در اتحاديه آفريقا، کاخ سفيد اعلام کرد بيش از يک ميليارد دلار بابت ترويج و گسترش برنامه امنيت بهداشت جهانی با هدف پيشگيری، کشف و جلوگيری از شيوع بيماری‌های مسری در ۱۷ کشور جهان اختصاص خواهد داد که نيمی از اين مبلغ قرار است صرف آفريقا شود.

رئيس جمهوری آمريکا امروز از ففا، بزرگترين تأسيسات توليد مواد غذايی در قاره آفريقا در آديس آبابا بازديد کرد؛ تأسيساتی که با حمايت آمريکا و برای مبارزه با گرسنگی، فقر، و سوء تغذيه فعاليت دارد.

به گزارش کاخ سفيد ففا سالانه ۲۵ هزار تن غذای مکمل، مانند شير خشک و غذای کودک توليد می‌کند و بخشی از فرآورده های آن برای توزيع در ميان جمعيت محروم و تغذيه پناهندگان مستقر در امتداد مرزهای ميان سومالی و سودان جنوبی به سازمان ملل متحد فروخته می‌شود.

يکی ديگر از مسائل مورد بحث آقای اوباما در اتحاديه آفريقا پيش از ترک اتيوپی طرح بحران جوی کره زمين است. وی در پایان سفر خود قرار است با ان کوسازانا دلامینی زوما از آفریقای جنوبی به عنوان نخستین زنی که ریاست کمیسیون اتحادیه آفریقا را عهده دار است ديدار کند.

آقای اوباما روز دوشنبه در ديدار با نخست وزير اتيوپی، هایله مریم دسالین، به درخواست گروه های مدافع حقوق بشر از دولت وی خواستار اعطای آزادی عمل بيشتر برای روزنامه نگاران و احزاب مخالف شد. وی گفت، دادن فضای بيشتر به صداهای مخالف بر خلاف تصور رايج، موجب تقويت موقعيت دولت و حکومت می‌شود.

XS
SM
MD
LG