لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

باراک اوباما به اتیوپی سفر کرد


سخنرانی باراک اوباما در کنیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

سخنرانی باراک اوباما در کنیا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دومین مرحله از سفرش به قاره آفریقا، یکشنبه وارد اتیوپی شد، و از جانب هایله مریم دسالین نخست وزیر اتیوپی مورد استقبال قرار گرفت. انتظار می رود دو رهبر در مورد مسایل اقتصادی و امنیتی مذاکره و تبادل نظر کنند.

اقتصاد اتیوپی در ربع قرن اخیر، بیش از هر کشور آفریقایی دیگری پیشرفت داشته و آن کشور را بصورت متحد مهم آمریکا در شاخ آفریقا در آورده است. آقای اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکا است که به کنیا و اتیوپی سفر کرده است.

آقای اوباما قرار است روز دوشنبه در آدیس آبابا با نخست وزیر اتیوپی گفتگو کند. دو رهبر سپس در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت می کنند. باراک اوباما قرار است روز سه شنبه از مراکز اتحادیه آفریقا دیدار کند.

قبل از آن که اوباما آمریکا را ترک کند، گروه های حقوق بشری از او خواستند تا بر اصلاحات حقوق بشری در کشورهای کنیا و اتیوپی تاکید کند.

بن رادز، سخنگوی باراک اوباما در امور امنیت ملی گفت اوباما در سفرش به اتیوپی نیز مانند کنیا، بر مسئله حقوق بشر تاکید خواهد کرد. او روز شنبه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری کنیا گفت، نایروبی باید تبعیض علیه افراد بر اساس گرایشات جنسی آنان را متوقف کند.

سخنرانی در کنیا

آقای اوباما روز یکشنبه طی سخنانی که در سفر به کنیا ایراد کرد گفت امیدوار است سرزمین پدری اش، فساد و رفتار تبعیض آمیز علیه زنان را ریشه کن کند و مسئولیت سرنوشت خود در آینده را در دست بگیرد. او گفت کنیا اکنون در چهارراه حوادث و چشم انداز آینده قرار دارد.

اوباما در این سخنرانی در نایروبی گفت ایالات متحده شانه به شانه کنیا در جنگ با تروریسم خواهد ایستاد.

رئیس جمهوری آمریکا در پایان سفر دو روزه اش به سرزمین پدری خود در پایتخت کنیا این سخنرانی را انجام داد. او در کنیا به عنوان فرزند ملت مورد استقبال گرم قرار گرفت.

پیش از سخنرانی، خواهر ناتنی باراک اوباما، آوما اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را در سالن سافاریکام به جمعیت معرفی کرد.

باراک اوباما از رئیس جمهوری کنیا به خاطر استقبالی که از او در این سفر شد، قدردانی کرد و گفت افتخار دارد که اولین رئیس جمهوری کنیایی-آمریکایی ایالات متحده است.

انتخاب تاریخی روشن

باراک اوباما پیشرفت های کنیا از زمان استقلال از استعمار بریتانیا در سال ۱۹۶۳، از جمله پایان حاکمیت تک حزبی و کنترل خشونت های قبیله ای و فرقه ای که در سال ۲۰۰۷ کشور را برای چندین ماه فلج کرد، ستود.

اوباما گفت: «مردم کنیا برای آن که با نفرت به یاد آورده نشوند، تاریخ بهتری را برای خود رقم زدند.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت موفقیت آینده کنیا بر سه اصل وابسته است: «حاکمیت شفاف و دمکراتیک، توسعه جهانی اقتصادی، و هویت ملی قوی که درگیری را رد کند و صلح آینده را تضمین کند.»

او همچنین گفت در خیلی از مواقع در کنیا، فساد تحمل می شود برای اینکه معمولا کارها اینطور پیش می رود.

اوباما کنیا را به ریشه کن کردن فساد اداری ترغیب کرد و گفت: «هر پول ناچیزی که در قالب رشوه پرداخت شود، می تواند در جیب فردی برود که کاری شرافتمندانه می کند.»

حقوق زنان

آقای اوباما همچنین به کنیا هشدار داد اگر با زنان و دختران مثل شهروندان درجه دو رفتار کند، پیشرفت نخواهد کرد. او گفت ختنه دختران و وادار کردن آنها به ازدواج در سنین پایین، هیچ جایگاهی در قرن ۲۱ ندارد.

او همچنین با مقایسه کردن این موضوع با پرچم ایالات موتلفه (که در زمان جنگ داخلی آمریکا طرفدار برده داری بودند و اخیرا برداشتن آن پرچم از اماکن رسمی ایالت کارولینای جنوبی بحث برانگیز شد) گفت صرف سنت بودن چیزی، به معنای درست بودن آن نیست.

آقای اوباما از جوانان کنیایی خواست تا از گوناگونی و تنوع فرهنگی استقبال کنند.

XS
SM
MD
LG