لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

دامنه شیوع ویرویس ایبولا گسترده تر می شود


سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است دامنه شیوع ویروس ایبولا رو به گسترش است و ۴۱ درصد مجموع شمار موارد ابتلا به آن در ۲۱ روز گذشته اتفاق افتاده است.

سازمان روز جمعه گفت شمار موارد گزارش شده از ۳ هزار فراتر رفته است، اما رقم واقعی ممکن است دو تا چهار برابر بالاتر باشد.

دکتر تام فریدن، مدیر مرکز آمریکایی کنترل و پیشگیری بیماری، روز پنجشنبه گفت ایبولا اگر هر چه زودتر متوقف نشود، ممکن است به ورای آفریقای غربی گسترش پیدا کند.

او که در لیبریه سخن می گفت اظهار داشت هنوز امکان متوقف ساختن ایبولا وجود دارد، در غیر این صورت « ما ناچار خواهیم بود سال ها با آن در سراسر جهان درگیر باشیم.»

آژانس سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اجرای یک برنامه ۴۹۰ میلیون دلاری را برای نبرد با ویروس ایبولا آغاز کرد. آژانس می گوید ویروس پیش از آن که کنترل شود، ممکن است ۲۰ هزار نفر را در سراسر آفریقای غربی آلوده کند.

ویروس اینک به سنگال سرایت کرده است. وزیر بهداشت روز جمعه به خبرنگاران گفت شخص مبتلا یک دانشجو از دانشگاه گینه است که در بیمارستانی در داکا، پایتخت سنگال، بستری شده است.

شیوع ایبولا سال پیش در گینه آغاز شد. از آن هنگام به لیبریه، سیرا لئون و نیجریه گسترش یافته است.

آسوشیتدپرس در گزارشی می گوید ورود بیماری مرگبار به سنگال، که مقصد توریستی عمده ای است و پایتخت آن یک مرکز مهم ترابری برای منطقه تلقی می شود، تاکید می کند که شیوع آن، علیرغم کوشش های سازمان جهانی بهداشت، پزشکان بدون مرز و سازمان های دیگر همچنان از کنترل خارج است.

XS
SM
MD
LG