لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

تجمع اعتراضی زنان در کابل؛ معترضان: «بی‌اعتنایی» سازمان ملل به سیاست‌های طالبان «شرم‌آور» است


اعتراض زنان در کابل - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی
اعتراض زنان در کابل - عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی

جمعی از فعالان حقوق زنان در کابل، پایتخت افغانستان، روز سه‌شنبه چهارم آبان در اعتراض به آن چه «سکوت جامعه جهانی» نسبت به وضعیت زنان در این کشور خواندند، راهپیمایی و تجمع برگزار کردند.

بنا بر گزارش‌ها، زنان معترض با حاضر شدن در مقابل دفتر هیئت معاونت سازمان ملل، خواستار ملاقات و گفت‌وگو با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان شدند.

حساب کاربری «رخشانه مدیا» که اخبار مربوط به زنان را پوشش می‌دهد، با انتشار ویدئویی از اعتراض سه‌شنبه، نوشت معترضان «از طالبان خواسته‌اند که حق آموزش و حق کار را از زنان سلب نکنند.»

این فعالان حقوق زنان، اقدامات طالبان در «وضع محدودیت بر زنان» را «شرم‌آور» دانستند و نسبت به «بی‌اعتنایی» سازمان ملل و سازمان‌های حقوق بشری در این رابطه اعتراض کردند.

اطلاعات‌نیوز به نقل از وحیده امیری، یکی از برگزارکنندگان این تجمع اعتراضی که از چهارراه زنبق آغاز شده بود، نوشت گروه طالبان در چهارراه مسعود زنان معترض را متوقف و پراکنده کردند.

بنا بر این گزارش اعضای گروه طالبان با توسل به خشونت «سه خبرنگار و شماری از معترضان» را کتک زدند.

حساب کاربری «صبح کابل دیلی» نیز که مسائل مربوط به حقوق زنان در افغانستان را دنبال می‌کند، ویدئویی دیگر از این اعتراض منتشر کرد.

معترضان شعارهایی از جمله «حق کار و آموزش، حق اساسی ما است»، «زن بشر است»، «بی‌اعتنایی سازمان ملل شرم‌آور است»، «تاریخ از سکوتتان می‌شرمد» و «جهان از خاموشی‌تان می‌شرمد» سر دادند.

ایالات متحده بارها به طالبان هشدار داده است که عملکرد آنها، و نه گفته‌هایشان، ملاک رویکرد آینده جامعه جهانی در قبال آنها خواهد بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ضمن تاکید بر اهمیت رعایت حقوق اقشار مختلف جامعه افغانستان، از جمله زنان و اقلیت‌های قومی، جنسیتی و مذهبی، برداشته شدن تحریم‌های وضع شده علیه طالبان را منوط به رفتار آنها در آینده دانسته و گفته است، مشروعیت و حمایتی که طالبان از جامعه جهانی طلب می‌کند، به رفتار آنها بستگی دارد.

XS
SM
MD
LG