لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

دیدار جان کری با زنان کارآفرین و ورزشکار افغان


دیدار جان کری با زنان ورزشکار افغان در کشورشان، ۲۵ مارس ۲۰۱۳
دیدار جان کری با زنان ورزشکار افغان در کشورشان، ۲۵ مارس ۲۰۱۳
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، طی سفر به افغانستان، با زنان کارآفرینی که در عرصه های کشاورزی، فن آوری، ورزش و هنر سرمایه گذاری کرده اند، دیدار کرد.

در افغانستان، بیش از ۱۶۰۰ زن نام خود را به عنوان کارآفرین ثبت کرده اند، که به روشنی به افزایش میزان تولید ناخالص ملی افغانستان طی دهه اخیر کمک شایانی می کند.

نیلوفر سخی، مدیر مرکز بین المللی توسعه اقتصادی زنان در دانشگاه آمریکایی افغانستان، در گفت و گویی با بخش خبری انگلیسی زبان صدای آمریکا، در این خصوص گفت «زنان در افغانستان نه تنها وارد محیط کار شده اند، بلکه خودشان محیط کار ایجاد کرده اند. زنان در دولت فعالند، در مجلس هم همینطور. آنها اکنون صدای خود را یافته اند و به منابع اطلاعات و ابراز رایزنی دست یافته اند.»

وزیر خارجه آمریکا در دیدار از کابل با چند تن از زنان کارآفرین گفت و گو کرد. یکی از این زنان، رؤیا محبوب است که مدیر مرکز توسعه نرم افزاری موسوم به «افغان سیتادل» است. خانم محبوب ۲۵ سال دارد. شرکت تحت مدیریت وی، نرم افزاری را برای ترجمه متون انگلیسی به زبان دری طراحی کرده که توجه ۶۰ هزار تن را روی صفحات فیس بوک به خود جلب کرده است. اما آنچه رؤیا محبوب بیش از هر چیز به آن می بالد، ارائه فن آوری آموزش به ۴۰ مدرسه دخترانه در افغانستان است که با همکاری یک بازرگان ایتالیایی تبار آمریکایی انجام می شود.

محبوب می افزاید نباید از خاطر برد که هنوز در بسیاری از نقاط افغانستان، زنان اجازه ندارند با مردان حرف بزنند یا از خانه بیرون بیایند، و به رغم مشکلات دسترسی به اینترنت در برخی نقاط افغانستان، ارتباط زنان با دنیای خارج از طریق حضور یافتن در دنیای مجازی راحت تر و عملی تر از پای گذاردن به دنیای واقعی خارج از خانه است، و به آنها اعتماد به نفس و قدرت بیشتری می دهد.

نیلوفر سخی، کارآفرین افغان، در گفت و گو با صدای آمریکا گفت نیمی از دانشجویان امسال دانشگاه آمریکایی کابل در افغانستان، دخترند.

خانم سخی می گوید تصویر امروز زنان در جامعه تغییر یافته است. زنان اکنون در پارلمان افغانستان از حقوق سیاسی و اجتماعی خود سخن می گویند، وارد کسب و کار و تجارت می شوند، و علاوه بر افغانستان در دوبی و مالزی نیزحضوری فعال دارند، و این همه، به متحول شدن تصویر جهانی آنها انجامیده است.
XS
SM
MD
LG