لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۱

زنان افغانستان بر سر دوراهی


درحالی که شریکان ائتلاف، از جمله ارتش آمریکا، از افغانستان خارج می شوند و تا پایان سال آینده مسئولیت کامل را به نیروهای افغان تحویل می دهند، پرسشی مهم باقی است: آیا دولت افغانستان ازپیشرفت هایی که برای پیشبرد حقوق انسانی زنان صورت گرفته است حفاظت خواهد کرد، یا آن پیشرفت به عقب برخواهد گشت؟

از زمانی که نیروهای متحد در ۲۰۰۱ طالبان را بیرون راندند، زنان و دختران افغان راهی دراز پیموده اند. امروز، نزدیک ۴۰ درصد ۸ میلیون دانش آموز کشور دختران هستند. نرخ مرگ و میر مادران و نوزادان، که بالاترین رقم در جهان بود، از ۱۶۰۰ به ۳۲۷ مورد در هر یک هزار تولد کاهش یافته، و میانگین طول عمر زنان ۲۰ سال بیشتر شده است. زنان از تمام اقشار به کسب و کار می پردازند، کاندید انتخابات می شوند، سالمتر زندگی می کنند، و وضع زندگی خود و اطرافیانشان را بهبود می بخشند.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت «وقتی زنان افغان طولانی تر زندگی کنند وبه تعداد بیشتری به مدرسه بروند، تمام خانواده های افغان و جوامع آنها نیرومند ترخواهند شد».

او گفت «من اگر ناچاربودم چشم بسته وارد ناحیه ای در افغانستان بشوم و برای فهمیدن این که آنجا چه اندازه امن است و چقدر پیشرفت می کند فقط یک سئوال بکنم، می پرسیدم :چه تعدادی از دختران اینک قادر هستند به مدرسه بروند؟»

کری گفت اگر نیمی از جمعیت افغانستان درحاشیه نگاهداشته شود، صلح وثبات برقرار نخواهد شد. اما تامین حقوق زنان ودختران افغان چالش یک نسل است ، و تکمیل آن کوشش زمان و مردان افغان را ایجاب خواهد کرد، و افزود «به شجاعت هرپدری نیاز خواهد داشت که از حق دختر خود برای آموزش برابر دفاع کند؛ شجاعت هر برادری را ایجاب خواهد کرد تا قانونی را که خواهر او را از تملک یا گشودن محلی برای کسب و کار باز می دارد به چالش بگیرد؛ و لازم خواهد بود هر شوهری نه فقط قول دهد می توان چرخه خشونت داخلی را متوقف کرد، بلکه خودش عملا آنرا ثابت کند.»

حفاظت از حقوق انسانی زنان برای آشتی و تعامل در افغانستان اساسی است، و اگر صدای زنان خاموش یا به حاشیه کشیده شود، هر قابلیتی برای صلح از بین خواهد رفت. ایالات متحده آمریکا به حمایت از زنان افغانستان در تمام سطوح بازسازی کشورشان ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG