لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

اعلام نتایج مقدماتی انتخابات افغانستان به تاخیر افتاد


سخنگوی کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید اعلام نتایج مقدماتی دور دوم انتخابات ریاست جمهوری احتمالا به تاخیر خواهد افتاد. او این خبر را روز سه شنبه و در حالی اعلام کرد که مقامات سعی دارند بن بست ناشی از اتهامات تقلب را برطرف کنند.

عبدالله عبدالله، یکی از دوکاندیدا، هشدار داده است نتایج را تحریم خواهد کرد، و مدعی است طرفداران اشرف غنی احمد زی، رقیب او، در رای گیری ۱۶ ژوئن تقلب کردند.

ستاد انتخاباتی احمدزی هرگونه درگیری در تقلب را تکذیب می کند و می گوید در مورد خلافکاری ها شکایت کرده است ، اما به روند قانون اساسی احترام خواهد گذاشت.

بر اساس جدول زمانی رسمی، نتایج مقدماتی قرار است روز چهارشنبه و نتایج نهایی در ۲۲ ژوئیه منتشر شود، آئین تحلیف رئیس جمهوری جدید در ۲ اوت برگزار خواهد شد.

آسوشیتد پرس می گوید بحران امیدهای غرب برای انتقال آرام قدرت در پیشاپیش خروج سربارن رزمی آمریکا و متحدانش تا پایان سال را ضعیف کرده است. هر دو کاندیدا قول داده اند توافقنامه امنیتی دو جانبه با دولت اوباما را امضا کنند. توافقنامه اجازه خواهد داد حدود ۱۰ هزار سرباز آمریکایی برای کمک به آموزش نیروهای افغان و عملیات ضد تروریستی در کشور بمانند.

XS
SM
MD
LG