لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

حملات هوایی آمریکا در "سنگین" در حمایت از ارتش افغانستان برابر طالبان


موضع گیری نیرویهای ارتش افغانستان علیه پیکارجویان گروه طالبان در اطراف ولسوالی سنگین در ولایت هلمند - ۲ دی ۱۳۹۴
موضع گیری نیرویهای ارتش افغانستان علیه پیکارجویان گروه طالبان در اطراف ولسوالی سنگین در ولایت هلمند - ۲ دی ۱۳۹۴

هواپیماهای نظامی ایالات متحده پنجشنبه شب حملاتی را در جنوب ولسوالی سنگین در افغانستان انجام دادند، که این هفته مورد حمله گروه طالبان قرار گرفته بود، اما به گفته مقامات افغان اکنون کنترل آن در دست دولت قرار گرفته است.

نیروهای کمکی با عجله به منطقه جنوبی سنگین در ولایت هلمند افغانستان اعزام شدند، منطقه ای که در چند روز گذشته مورد تهدید پیکارجویان گروه اسلامگرای افراطی طالبان بوده است.

پس از آن که طالبان منطقه اطراف یک مجتمع دولتی در سنگین را تصرف کردند، نیروهای دولتی افغان با حمایت حملات هوایی آمریکا آن گروه را به عقب راندند و به گفته فرماندار هلمند "منطقه کاملا تحت کنترل نیروهای امنیتی دولت است و دشمن هرگز کنترل منطقه سنگین را بدست نگرفت."

بنا بر اعلام ناتو، هواپیماهای نظامی آمریکا در دو نوبت پیش از نیمه شب چهارشنبه، مناطق اطراف ولسوالی سنگین را بمباران کردند و به گفته سخنگوی ارتش افغانستان حملات هوایی جنگنده های افغان به مواضع طالبان نیز ۲۵ تن از پیکارجویان را کشته و ۱۲ نفر را نیز زخمی کرده است.

این عملیات سپس به دلیل آن که نیروهای طالبان در منازل غیرنظامیان پناه گرفتند، کند شد.

معاون وزیر دفاع افغانستان گفت نیروهای امنیتی به منظور کاهش تلفات، به کمک های نظامی بین المللی بویژه حمایت هوایی نیاز داشتند.

او گفت "نیروهای نظامی در مواضع خود قرار دارند و عملیات در اطراف سنگین ادامه دارد و نیروهای کمکی در آنجا مستقر هستند و طرحی برای عملیات دیگری در اطراف منطقه در پیش است."

ولسوالی سنگین یک منطقه مهم کشت خشخاش در هلمند و هم مرز با پاکستان است که مسیر قاچاق مواد مخدر، اسلحه و دیگر کالا بوده و کنترل آن برای گروه طالبان به دلیل تامین منابع مالی از اهمیت بالایی برخورداز است.

از دست دادن کنترل سنگین که نیروهای آمریکا و بریتانیا سال ها برای حفظ آن جنگیدند، ضربه ای به دولت اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان به حساب می‌آید.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG