لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

بریتانیا از اعزام نیروی نظامی به ولایت هلمند افغانستان خبر داد


به دنبال انتشار گزارش‌هایی از سقوط فرمانداری "سنگین" یکی از مناطق ولایت هلمند به دست پیکارجویان گروه طالبان، بریتانیا روز سه شنبه از اعزام پرسنل نظامی به ولایت هلمند در جنوب افغانستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، والی هلمند روز دوشنبه از مقاومت نیروهای پلیس افغانستان در برابر پیکارجویان طالبان که مرکز پلیس و ساختمان فرمانداری (ولسوالی) سنگین را محاصره کرده‌اند خبر داد، اما با بیان این که طالبان جاده‌های منتهی به شهر را کاملا در کنترل دارد، نسبت به خارج شدن اوضاع از کنترل هشدار داد.

هلمند، یک مرکز مهم کشت خشخاش و تولید تریاک و قرارگاه سنی طالبان، ماه ها صحنه نبردهای شدید بوده است.

نیروهای بریتانیا و ایالات متحده سال ها تلاش کردند کنترل این ایالت را به دست بگیرند، و بسیاری از بیش از ۴۵۰ سرباز بریتانیایی که در افغانستان کشته شدند، در این ولایت جان خود را از دست داه ادند.

بریتانیا از اعزام نیروی نظامی به ولایت هلمند افغانستان خبر داد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

گزارش رویترز به نقل از روزنامه تایمز لندن حاکی است یک واحد نظامی شامل حدود ۳۰ سرباز از نیروی هوایی بریتانیا و بالغ بر ۶۰ نفر از نیروهای ویژه آمریکا برای تقویت نیروهای افغان در دفاع از شهر اعزام شده‌اند، اما وزارت دفاع بریتانیا گفت آنها در عملیات رزمی درگیر نخواهند بود.

به گفته یکی از سخنگویان وزارت دفاع بریتانیا، "این پرسنل بخشی از یک تیم بزرگتر ناتو است که قرار است به نیروهای ملی افغانستان مشاوره دهد."

بریتانیا، سال گذشته به عملیات رزمی نیروهای نظامی خود در افغانستان پایان داد، اما حدود ۴۵۰ سرباز را در آن کشور باقی گذاشت و گفت آنها در نقش مشاور و مربی برای نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان عمل خواهند کرد.

روزدوشنبه ، شش سرباز آمریکایی در حمله یک بمب‌گذار انتحاری در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام جان خود را از دست دادند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، هفته گذشته هشدار داد وضعیت امنیتی در افغانستان رو به وخامت گذاشته و با تاکید بر این که کارآیی نیروهای افغان "یکدست" نیست، گفت پیکارجویان طالبان به حملات بیشتر دست می‌زنند و تلفات زیادتری به نیروهای افغان وارد می‌آورند.

پنتاگون در گزارشی اعلام کرد حملات طالبان در هلمند و قندوز نشان داد که نیروهای دولت افغانستان همچنان "انفعالی" عمل می‌کنند، و به طالبان اجازه می‌دهند این تصور را تقویت کند که نیروهای دولتی افغانستان قادر نیستند مراکز پرجمعیت را کنترل کنند.

این گزارش همچنین می‌گوید شورشیان بر توانایی های خود برای یافتن آسیب پذیری هایی نیروهای افغان و بهره برداری از آنها افزوده اند.

XS
SM
MD
LG