لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان بدون اعلام قبلی


سفر آقای کارتر در پی افزایش خشونت ها در افغانستان صورت گرفته است.
سفر آقای کارتر در پی افزایش خشونت ها در افغانستان صورت گرفته است.

اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده در سفری از پیش اعلام نشده، روز جمعه وارد افغانستان شد. این سفر در شرایطی صورت می‌گیرد که خشونت‌ها در افغانستان، به ویژه در مناطق شرقی، افزایش یافته است.

آقای کار‌تر قرار است علاوه بر مقام‌های افغانستان، از یک پایگاه نظامی در استان ننگرهار واقع در شرق آن کشور دیدار و با فرماندهان نظامی آمریکایی مستقر در آن گفت‌وگو کند.

بر پایه بررسی‌های وزارت دفاع آمریکا، از ابتدای سال جاری میلادی (دی ماه ۱۳۹۳) تا اواسط ماه نوامبر (آبان ماه ۱۳۹۴) میزان خشونت و حملات در افغانستان در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش پنتاگون، که اخیرا به کنگره ارائه شده است، میزان تلفات نیروهای امنیتی تنها در کابل پایتخت افغانستان، ۲۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن بیشتر شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به افزایش خشونت‌ در افغانستان تصمیم گرفته است حدود ۱۰ هزار نیروی نظامی آمریکا را تا آخر سال ۲۰۱۶ میلادی در افغانستان نگاه دارد.

علاوه بر گروه افراطی اسلامگرای طالبان، در ماه های اخیر حضور پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش هم در افغانستان بیش از پیش گزارش شده است.

دیدار اشتون کارتر از پایگاه نظامی در استان ننگرهار، نشانه افزایش تهدید داعش در شرق افغاستان است که در حال رقابت با طالبان برای جذب نیرو و تصرف مناطقی در آن کشور است.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده وارد بغداد پایتخت عراق شد و از مقامات آن کشور خواست جنگ با گروه داعش را سرعت بخشند. این سفر بخشی از تلاش های آمریکا برای جذب کمک های بین المللی بیشتر در جنگ با داعش است.

وی روز گذشته به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق رفت و با مسعود بارزانی رئیس دولت خودمختار اقلیم کردستان دیدار و گفتگو کرد. نیروهای کرد عراق تاکنون نقش مهمی در مبارزه با داعش ایفا کرده اند.

آقای کارتر پیش از افغانستان و عراق ، برای دیدار با مقام های ترکیه به آنکارا رفته بود.

XS
SM
MD
LG