لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

وزارت دفاع افغانستان از آغاز عملیات آزادسازی "سنگین" خبر داد


وزارت دفاع افغانستان: عملیات آزادسازی "سنگین" آغاز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

یک روز پس از اعلام اعزام نیروی نظامی به افغانستان از سوی بریتانیا، وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه اعلام کرد عملیات نظامی برای بازپس گیری ولسوالی سنگین در ولایت جنوبی هلمند از کنترل طالبان آغاز شده است.

معصوم استانک زی در یک نشست خبری ضمن اعلام این خبر گفت "ارتش افغانستان در محل است و عملیات آغاز شده و نیروهای کمکی نیز به آنها پیوسته اند. نقشه ما گسترش عملیات نظامی در آن منطقه است و در برخی از مناطق ولایت هلمند توانستیم فشار طالبان بر نیروهایمان را دفع کنیم."

این خبر در حالی اعلام می شود که بریتانیا روز گذشته از اعزام نیروی نظامی به افغانستان خبر داد. به گفته یکی از سخنگویان وزارت دفاع بریتانیا، "این پرسنل بخشی از یک تیم بزرگتر ناتو است که قرار است به نیروهای ملی افغانستان مشاوره دهد."

سرپرست وزارت دفاع افغانستان در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود، در پاسخ به انتقادهایی که از کارآمدی ارتش این کشور می‌شود، گفت امر بازسازی ارتش طی دوره زمانی کوتاهی ممکن نیست، و نباید ارتش افغانستان از نظر توانایی تجهیزات و تعداد سرباز با نیروهای ناتو که در کشور حضور داشته اند، مقایسه کرد.

به گفته یک مقام انتظامی ولایت هلمند وضعیت عمومی این منطقه با آغاز عملیات نظامی ارتش کمی بهبود یافته است. هلمند، مرکز عمده کشت خشخاش و تولید تریاک و یکی از مناطقی است که طالبان در آن به نوعی نفوذ دارد. این منطقه ماه ها صحنه نبردهای شدید بوده است.

بحران در ولایت جنوبی هلمند، فشار سیاسی را بر اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بیشتر کرده است. پیش از آن در شهریور ماه، شهر قندوز در شمال افغانستان به دست طالبان افتاده بود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG