لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

وزارت خارجه آمریکا: ایالات متحده به حمایت از حقوق مردم افغانستان ادامه خواهد داد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا. آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا. آرشیو

وزارت خارجه آمریکا بیانیه‌ای را درباره نشست نمایندگان کشورهای متحد و شریک درباره افغانستان با میزبانی مشترک وزیران خارجه ایالات متحده و آلمان منتشر کرد.

در این بیانیه که شامگاه چهارشنبه ۱۷ شهریور در تارنمای وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، ‌آمده است که این نشست با حضور نمایندگان استرالیا، بحرین، کانادا، فرانسه، هند، ایتالیا، ژاپن، کویت، نروژ، پاکستان، قطر، جمهوری کره، عربستان سعودی، اسپانیا، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان،امارات متحده عربی، بریتانیا، ازبکستان، اتحادیه اروپا، و سازمان ملل متحد برگزار شده است.

بنا بر این بیانیه، آقای بلینکن خواستار اتخاذ رویکردی یکپارچه در کاهش یک بحران بشردوستانه احتمالی و پاسخگو کردن طالبان در زمینه مبارزه با تروریسم، دادن اجازه عبور ایمن به شهروندان خارجی و افغانستانی‌هایی که خواستار ترک آن کشور هستند، و تشکیل یک دولت فراگیر که به حقوق اساسی احترام می‌گذارد، ‌شد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه آمریکا، شرکت‌کنندگان در این نشست بر اهمیت حفظ اتحاد در پشتیبانی دائمی‌شان از مردم افغانستان تاکید کردند.

در پایان این بیانیه آمده است:‌ «ایالات متحده به استفاده از ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک، و سیاسی برای پشتیبانی از حقوق مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، و اطمینان یافتن از این که افغانستان به پناهگاهی امن برای تروریسم تبدیل نمی‌شود، ادامه خواهد داد.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، ساعاتی پیش از این نشست دریک مصاحبه با اشاره به این که زندگی آزادانه آرزوی همه مردم جهان «از جمله افغانستانی‌ها» است، تاکید کرد ایالات متحده تنها در صورتی با دولت آینده افغانستان همکاری خواهد کرد که آن دولت حقوق بنیادین انسانی را رعایت کند.

XS
SM
MD
LG