لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

طالبان از تلاش برای «تبادل زندانیان» با آمریکا خبر داد


ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان - آرشیو
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان - آرشیو

حکومت طالبان در افغانستان روز چهارشنبه ۱۳ تیر اعلام کرد در ازای شهروندان افغانستانی که در زندان‌های آمریکا محبوس هستند، دو زندانی آمریکایی را آزاد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در گفت‌وگو با خبرنگاران در کابل پایتخت افغانستان، گفت ایده تبادل زندانیان در دیدار هفته جاری با مقامات آمریکایی در دوحه قطر مطرح شد.

او بدون ارائه جزئیات، اشاره کرد که شهروندانی از افغانستان در آمریکا و گوانتانامو زندانی هستند و گفت: «همانطور که زندانیان آمریکایی برای ایالات متحده مهم هستند، افغانستانی‌ها هم برای ما مهم هستند.»

ودانت پاتل سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ تیر تأیید کرد که توماس وست و رینا امیری، نماینده‌‌های ویژه آمریکا در امور افغانستان، با نمایندگان طالبان در دوحه پایتخت دیدار کرده اند.

او به خبرنگاران گفت: «در این دیدارها، توماس وست بر آزادی فوری و بدون قید و شرط شهروندان آمریکایی که به ناحق در افغانستان بازداشت شده‌اند تأکید کرد و گفت این بازداشت‌ها مانع رسیدن طالبان به خواسته‌شان برای به رسمیت شناخته شدن در عرصه بین‌المللی می‌شود.»

بنا بر اعلام طالبان، دو آمریکایی در میان «چند شهروند خارجی» هستند که در حال حاضر در افغانستان زندانی هستند. اتهام آنها «نقض قوانین مهاجرت و سایر قوانین در افغانستان» عنوان شده است.

مقامات آمریکایی و نزدیکان یک زندانی تایید کرده اند یکی از آمریکایی‌های بازداشت‌شده، رایان کوربت است، ولی هویت فرد دوم بازداشت شده هنوز فاش نشده است.

کوربت، امدادگر آمریکایی است که یک سال پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در نیمه اوت ۲۰۲۲، پس از نزدیک به ۲۰ سال فعالیت در جریان جنگ افغانستان، بازداشت شد.

هیچ کشوری با استناد به نگرانی‌های نقض حقوق بشر و ممنوعیت دسترسی زنان افغانستان به تحصیل و کار، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

هدف نشست اخیر سازمان ملل متحد در دوحه، افزایش تعامل جهانیان با طالبان در پی تشدید مشکلات اقتصادی و بشردوستانه‌ای بود که افغانستان با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

این نشست دو روزه بدون این‌که طالبان هیچ تعهدی برای رفع محدودیت‌ها علیه زنان بدهد پایان یافت.

XS
SM
MD
LG