لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

حضور هیئت طالبان در قطر؛ زنان غایب اصلی نشست دوروزه دوحه هستند


دیدار هیئت طالبان به سرپرستی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، با ضمیر کابولوف، فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه به افغانستان، و هیئت روسیه‌ای. دوحه، یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳
دیدار هیئت طالبان به سرپرستی ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه، با ضمیر کابولوف، فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه به افغانستان، و هیئت روسیه‌ای. دوحه، یکشنبه ۱۰ تیر ۱۴۰۳

یک هیئت طالبان روز یکشنبه در نشستی تحت سرپرستی سازمان ملل متحد در قطر با موضوع افغانستان شرکت کرد.

زنان غایب اصلی این نشست دوروزه در دوحه، پایتخت قطر، هستند که پیشتر نیز میزبان دو نشست دیگر به سرپرستی سازمان ملل درباره افغانستان بوده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان و سرپرست هیئت این گروه، در رسانه ایکس نوشت که در حاشیه نشست مزبور، با نمایندگان کشورهای روسیه، هند، و ازبکستان دیدار کرده است.

طالبان به نخستین نشست تحت سرپرستی سازمان ملل دعوت نشده بود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفته بود که طالبان برای شرکت در دومین نشست در ماه فوریه سال جاری میلادی شروطی «ناپذیرفتنی» از جمله کنارگذاشتن اعضای جامعه مدنی افغانستان و پذیرفتن این گروه اسلامگرا به عنوان «حاکمان مشروع» افغانستان مطرح کرده بود.

ذبیح‌الله مجاهد روز شنبه در کابل، پایتخت افغانستان، نیز گفت که هیئت تحت سرپرستی او به منظور «یافتن تفاهم و حل مسائل» به دوحه می‌رود.

او افزود در این نشست، درباره تحریم‌های بین‌المللی وضع‌شده علیه نظام مالی و بانکی افغانستان، چالش‌های مانع رشد بخش خصوصی، و اقدامات طالبان علیه قاچاق مواد مخدر بحث و تبادل‌نظر خواهد کرد.

اوایل ماه جاری میلادی، روزا اوتونبایف، مقام ارشد سازمان ملل در امور افغانستان، گفته بود در سومین نشست به میزبانی قطر، مساله حقوق زنان افغانستانی مطرح خواهد شد.

گروه طالبان در اوت ۲۰۲۱ همزمان با خروج نیروهای ایالات متحده و ناتو از افغانستان، کنترل این کشور را در دست گرفتند.

هنوز هیچ کشوری در جهان طالبان را به عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت نشناخته و سازمان ملل اعلام کرده تا زمان تداوم ممنوعیت تحصیل و کار زنان در افغانستان، تحقق چنین امری غیرممکن است.

XS
SM
MD
LG