لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

معاون دبیرکل سازمان ملل پس از نشست دوحه با حضور طالبان: هنوز در آغاز روند هستیم


رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و برقراری صلح - آرشیو
رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و برقراری صلح - آرشیو

معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید نمایندگان بین‌المللی در دیدار با هیئت اعزامی طالبان به سومین نشست دوحه، نگرانی‌های خود را در مورد محدودیت‌های اعمال شده بر زنان و دختران در افغانستان مطرح کردند.

رزماری دی‌کارلو این مطلب را روز دوشنبه و در پایان این نشست دو روزه که مانند دوره‌های پیشین سازمان ملل میزبان آن است و در پایتخت قطر برگزار می‌شود بیان کرد و افزود، این روند ادامه دارد و « ما هنوز در آغاز آن قرار داریم.»

او افزود، نگرانی عمده وی و نمایندگان ویژۀ کشورها برای افغانستان، محدودیت‌های جاری بر دختران و زنان افغان بود، زیرا این کشور نمی‌تواند با محروم کردن ۵۰ در صد جمعیتش در جامعۀ جهانی ادغام یا از نظر اقتصادی و اجتماعی رشد کند.

با وجود مخالفت نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و مخالفان حکومت طالبان، این گروه اسلامگرای افراطی که از نیمه اوت ۲۰۲۱ قدرت را در افغانستان در دست گرفته است، برای نخستین بار بود که در نشست دوحه حضور داشت.

معاون آنتونیو گوترش در بخشی از اظهارات روز دوشنبه خود تصریح کرد که در نشست دوحه با نمایندگان اعزامی طالبان در مورد لزوم تشکیل یک دولت فراگیر و همه‌شمول در افغانستان و محترم شمردن حقوق زنان و اقلیت‌ها گفت‌وگو شد.

در نشست سوم دوحه، نمایندگان زنان و جامعۀ مدنی افغانستان حضور نداشتند و این انتقاداتی را به دنبال داشت. با آن که سازمان ملل گفته روز سه‌شنبه با آنها دیدار خواهد کرد، اما شماری از زنان افغانستانی این نشست را تحریم کردند.

رزماری دی‌کارلو گفت «متاسفانه مقام‌های کنونی (افغانستان) حاضر نیستند در این چارچوب بر سر یک میز با جامعۀ مدنی افغانستان بنشینند، اما آنها به صراحت نیاز مشارکت زنان و جامعۀ مدنی را در تمامی ابعاد زندگی عمومی شنیدند.»

معاون دبیرکل سازمان ملل افزود مباحث مطرح‌شده بخشی از روند جاری است.

XS
SM
MD
LG