لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

درگیری شدید نیروهای امنیتی افغانستان با طالبان در هلمند


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

نیروهای امنیتی افغانستان روز چهارشنبه حمله حدود ۸۰۰ پیکارجوی طالبان در جنوب آن کشور را مهار کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مهاجمان پست‌های بازرسی نظامی و ساختمان‌ها را در ولایت هلمند، که زمانی نماد هجوم ارتش آمریکا برای بیرون راندن طالبان تلقی می‌شد، هدف گرفتند.

این حمله در چهارمین روز درگیری‌هایی که در جریان آن ده ها نفر کشته شدند صورت گرفت و در حالی که حمایت جامعه بین‌المللی رو کمرنگ شدن است، چالش‌هایی که سربازان افغان در تلاش برای دفاع از کشور در برابر پیکارجویان روبرو هستند را نشان می‌دهد.

رزمندگان طالبان روز یکشنبه حمله به پاسگاه‌های پلیس در ناحیه «سنگین» در هلمند را آغاز و دولت را ناچار کردند تا نیروهای کمکی به محل اعزام کند.

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه گفت درگیری‌ها، به سه ناحیه دیگر گسترش یافته است.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می‌شود بحران سیاسی ناشی از اتهام تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور، اوضاع امنیتی افغانستان را پیچیده کرده است.

همزمان، وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو روز چهارشنبه در جلسه‌ای در بروکسل در باره آینده افغانستان پس از پایان ماموریت نظامی ناتو در ماه دسامبر گفتگو کردند.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو گفت هدف این است که ماموریت جدیدی برای آموزش و راهنمایی سربازان افغانستان و کمک به آنها در آغاز سال آینده آغاز شود.

اما او، که در یک کنفرانس خبری سخن می‌گفت، تاکید کرد افغان‌ها باید گام بعدی را بردارند و افزود «توافقنامه‌های امنیتی جددید باید هرچه زودتر امضا شوند، در غیر این صورت ما قادر نخواهیم بود هیچ سربازی را در افغانستان نگه داریم.»

XS
SM
MD
LG