لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

طالبان انگشتان رای دهندگان را قطع کردنددر افعانستان، شمارش آرای روز شنبه در دور دوم انتخابات بین دو کاندیدای اصلی ریاست جمهوری ادامه دارد.

طالبان تهدید کرده بودند انتخابات روز شنبه را برهم خواهند زد، اما روحیه مردم در سراسر کشور، در حالی که روز بدون حملات عمده سپری می شد، آرام می نمود.

با این حال، چند ساعت پس از بسته شدن حوزه های رای گیری در ولایت هرات، مقامات گفتند ستیزه گران طالبان انگشتان دست کم ۱۱ نفر را که رای داده بودند قطع کردند.

وزارت کشور نیز گزارش داد ۱۵۰ حمله کوچک، از جمله انفجار بمب های کنار جاده ای و راکتی صورت گرفت.

گزارشگر صدای امریکا می گوید بامداد شنبه چند انفجار در کابل روی داد، اما تلفاتی گزارش نشده است.

سربازان بر تدابیر امنیتی افزودند، نقطه های بازرسی بیشتری ایجاد کردند، به جستجو پرداختند، و ورود کامیون ها به خیابان ها کابل را ممنوع ساختند.

نیروی بین المللی کمک امنیتی – آیساف – روز شنبه سربازان افغان را ستود و گفت موفقیت انتخابات اعتماد افغان ها را به امنیتی که نیروهای آنها فراهم آوردند نشان می دهد.

دو کاندیدای ریاست جمهوری، عبداله عبداله و اشرف غنی قول داده اند مناسبات نظامی نزدیک با آمریکا را حفظ کنند. چنین اقدامی اجازه خواهد داد نزدیک ۱۰ هزار سرباز امریکایی برای دو سال دیگر در افغانستان باقی بمانند، به عملیات ضد تروریستی بپردازند، و به آموزش و راهنمایی ارتش و پلیس ادامه دهند.
XS
SM
MD
LG