لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۷

معترضان به تقلب در انتخابات افغانستان دست به تظاهرات زدند


دور اول انتخابات افغانستان
دور اول انتخابات افغانستان
به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، روز شنبه صدها تن از مردم افغانستان در اعتراض به وجود تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، دست به تظاهرات زدند. این انتخابات هفته گذشته درافغانستان برگزار شد. اعتراض ها درادامه بالاگرفتن تنش های ناشی از انتخاباتی ست که مسئولان غربی امیدوار بودند روندی آرام از انتقال قدرت در افغانستان باشد.این در حالی ست که موج ناآرامی ها در این کشور دست کم به مرگ ۱۳ نفر منجر شده است.

عبدالله عبدالله ، وزیر خارجه پیشین افغانستان که در انتخابات با اشرف غنی احمدزای، وزیر پیشین دارایی این کشور، رقابت می کند، مسئولان انتخابات را به تقلب و دست بردن در آرا به ضرر او متهم کرده است.

عبدالله دراین هفته اعلام کرد که ارتباط خود را با کمیسیون مستقل انتخابات قطع کرده و نتیجه انتخابات را که از سوی این کمیسیون اعلام شود قبول ندارد. او همچنین خواستار دخالت سازمان ملل شد.

حامد کرزای رئیس جمهوری فعلی که برگزاری انتخابات بر عهده دولت اوست و بنابر قانون اساسی حق انتخاب شدن برای بار سوم را ندارد، از این پیشنهاد استقبال کرده است.

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می گویند نتایج بدوی انتخابات روز دوم ژوئیه اعلام خواهد شد. احمد یوسف نورستانی روز شنبه گفت این کمیسیون به همه نگرانی های عبدالله رسیدگی و آن ها را برطرف خواهد کرد.

حدود هزار تن از حامیان عبدالله روز شنبه در کابل گرد آمدند تا به کمیسیون انتخاباتی اعتراض کنند. آنان شعار می دادند«رای ما خون ماست، و پایش می ایستیم.»

معترضان ،که تجمعی آرام و مسالمت آمیز برگزار کرده بودند، در محاصره صدها پلیس ضدشورش قرار داشتند.

محمد غنی شریفی۲۳ ساله که یکی از تظاهرکنندگان معترض به انتخابات بود به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: «ما امروز در اینجا جمع شده ایم تا به کمیسیون انتخابات که برخلاف اسمش مستقل نیست اعتراض کنیم. آنها دارند انتخابات را به نفع یک نامزد مشخص هدایت می کنند. مردم خیلی نارحتند و نمی توانند چنین تقلبی را تحمل کنند، چون برای دادن رای شان خطر های زیادی را تحمل کردند.»

به گزارش اسوشیتد پرس، با آن که جریان رای گیری با آرامش نسبی برگزار شد اما نیروهای طالبان به مردم هشدار داده بودند که در رای گیری شرکت نکنند و در برخی مناطق کشور به رای دهندگان حمله کردند.

در تظاهراتی مشابه ، صدها تن از حامیان عبدالله در شمال پایتخت به سوی فرودگاه راه پیمایی کردند . اما درآن جا توسط نیروهای پلیس که با راه بندان از ورود یا خروج افراد از محوطه فرودگاه بین المللی کابل جلوگیری می کردند، متوقف شدند.

نیکلاس هیسام، نماینده سازمان ملل در افغانستان، در کنفرانسی خبری گفت اعتراض از «حقوق دمکراتیک» مردم است اما باید با رعایت آرامش و «خودداری از بیانات آتشین» باشد.

او گفت: «بخشی از پیام ما برای نامزدها این است که همواره یک برنده و یک بازنده وجود دارد و ما از کاندیداها انتظار داریم که مانند دولتمرد رفتار کنند نه مسابقه دهنده». او افزود که سازمان ملل راه هایی برای «دقت فوق العاده» درمورد حراست از آراء در نظر خواهد گرفت.

قرار است رئیس جمهوری آینده افغانستان، قراردادی امنیتی با آمریکا امضا کند که بر اساس آن حدود ۱۰ هزار تن از نیروهای آمریکایی در کشور باقی بمانند. همه نیروهای خارجی تا پایان سال ۲۰۱۴ کشور را ترک خواهند کرد. مدت هاست امضای این قرار داد به تاخیر افتاده است. زیرا حامد کرزای با امضای آن موافق نیست. اما هردو کاندیدا وعده داده اند که در صورت رسیدن به ریاست جمهوری آن را امضا کنند.

در نخستین ساعت های روز شنبه یک خودروی انفجار انتحاری با حمله به یک مسئول ارشد دولتی در کابل یک شهروند راکشت و سه تن دیگر را مجروح کرد. اما نتوانست به هدف خود، آسیبی برساند.

همچنین در یک حمله انتحاری دیگر به یک مسئول ارشد دولتی دیگر، محمد معصوم استانیک زای از مسئولان ارشد شورای عالی صلح که به مذاکرات صلح با طالبان رسیدگی میکند، جان سالم به دربرد. به گفته پلیس علت جان به دربردن استانیک زای، که از مشاوران عالی کرزای نیز هست، این بود که اتومبیلش زره پوش بود.

همچنین بر اثر انفجار بمبی در یک ظرف زباله سه شهروند و یک مامور پلیس در جلال آباد کشته شدند.

در استان جنوبی اورزگان نیز یک بمب دورکار سه شهروند مسلح و غیرمسلح را که بر موتورسیکلت سوار بودند، کشت. در شب هنگام نیز عده ای از مردان مسلح به پایگاه هوایی ناتو در حومه جلال آباد که محل استقرار نیروهای آمریکایی ست حمله کردند.

هنوز از میزان درگیری نیروها در این حمله خبری در دست نیست. ناتو در ایمیلی نوشته است که برخورد دو راکت با پایگاه هیچ خسارت یا تلفات جانی به بار نیاورده و هم اکنون پایگاه امنیت خود را به دست اورده است.
XS
SM
MD
LG